2. února 2015 10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Anatomie korupce. Spis Gorila je pravý, připouští slovenská policie

Slováci, kteří protestovali proti korupci v rámci kauzy Gorila (Bratislava,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slováci, kteří protestovali proti korupci v rámci kauzy Gorila (Bratislava,... | foto: FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

BRATISLAVA Slovenská policie po třech letech vyšetřování připustila pravost dokumentů, které prý vypracovala tamní tajná služba a které popisují politickou korupci v zemi za druhé vlády někdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy. Napsal to v pondělí list Sme.

„Autenticita se do značné míry potvrzuje. Z důvodu ochrany utajovaných skutečností není možné se k věci blíže vyjádřit,“ citoval deník šéfa vyšetřovacího týmu Marka Gajdoše. Policie podle něj autenticitu spisu nadále ověřuje.

VÍCE ZDE:

Dokumenty s názvem Gorila unikly na internet koncem roku 2011. Materiál popisuje uplácení vysoce postavených úředníků a politiků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006, která za to prý získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta od propuknutí aféry nekalé jednání popírá.

„Jde o velmi zarážející vyjádření, nehodné vyšetřovatele, který ctí zákon,“ reagoval na vyjádření šéfa vyšetřovacího týmu Martin Škubla, právník partnera Penty Jaroslava Haščáka. Dodal, že dosavadní vyšetřování informace ze spisu Gorila nepotvrzuje, ale spíše vyvrací.

ČTĚTE TAKÉ:

Civilní tajná služba SIS podle Sme zmiňované informace o spisu nekomentovala. „Vzhledem k tomu, že v předmětné věci pokračuje vyšetřování, SIS se nemůže vyjadřovat, aby toto vyšetřování neovlivnila nebo dokonce nezmařila,“ reagoval mluvčí SIS Branislav Zvara na dotaz, zda by tajná služba přistoupila na odtajnění příslušných dokumentů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz