• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Rozdíl mezi městy v čele a na konci? To pozná i laik

Česko

Ať se radnice soustředí na dlouhodobé projekty, které jejich region trápí. Jde to, ale není to jednoduché, vzkazuje René Wokoun, vedoucí katedry regionálních studií VŠE, která zveřejnila studii o kvalitě života v tuzemských městech.

* LN Podle jakých kritérií se žebříček konkrétně sestavoval?

Byla jich tam celá řada. Zvláštní pozornost jsme věnovali ekonomickým aspektům. Třeba přepočtu majetku na jednoho obyvatele či příjmům a výdajům měst. V této kategorii zvítězily Teplice, které mají poměrně přísnou politiku. Když se ale hodnotila kvalita komplexně ze tří bloků - tedy přes ekonomickou, sociální a environmentální situaci - byla ta rovnováha rázem jiná.

* LN Je tedy mezi jednotlivými městy takový rozdíl, že je skutečně i okem turisty rozpoznatelný?

Lze říct, že první desítka výrazně převyšuje kvalitou života města na chvostu žebříčku. Často to je dlouhodobá image. Třeba vítězný Hradec je už od dob Gočára hodnocen jako architektonicky hezké město.

* LN Jak se mohou ostatní města dostat také do popředí?

Pokud bychom měli dávat doporučení, je nutné cíleně se věnovat projektům v dlouhodobém kontextu. Třeba Most má vymyšlenou strategii, jak bojovat s nezaměstnaností. Už na základních školách se snaží žáky podporovat, aby si více uvědomovali, kde se mohou uplatnit.

* LN Jak hodnocení vlastně probíhalo? Vyjížděli jste do měst, nebo jste známkovali od stolu?

Používali jsme veřejně dostupné údaje z databáze statistického úřadu, nějaká data jsme pak měli přímo od měst či tamějších expertů, to třeba při hodnocení četnosti zeleně.

* LN Loni jste hodnotili investiční atraktivitu, letos kvalitu života. Na co se zaměří příští ročník?

Uvidíme, je to v jednání.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás