• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Rusko využilo Osetii k invazi na jižní Kavkaz

Česko

OČIMA RUSŮ

PRAHA Ruská hra na mírotvorce v kavkazském regionu má několik vad na kráse. Ta hlavní je ta, že mírové jednotky mají být pokud možno nestranné. Jenže Rusové mají v tomto nepokojném regionu své historické zájmy a od 17. století je prosazují se zbraní v ruce. Podle včerejších zpráv Rusko opět bombardovalo Gruzii mimo jihoosetinskou enklávu a ruské tanky se pohnuly směrem na jih od jihoosetinského centra Cchinvali. Mírové operaci se tato čistá invaze opravdu nepodobá.

Tentokrát si ovšem ruští vojáci namalovali přilby namodro a vešli do separatistické jižní Osetie v nové roli. Zatímco v minulých stoletích platili na Kavkaze za koloniální dobyvatele, teď se z nich stali mírové sbory. Ve skutečnosti ale jejich cíle zůstávají stále stejné: Moskva cítí Zakavkazsko jako svůj zranitelný měkký podbřišek, potřebuje zde být přítomna nejen kvůli historické fobii z tureckých nájezdů, ale hlavně kvůli ropě a plynu. Strategická naleziště a ropovody i plynovody vedou jak přes severní Kavkaz, tak přes Gruzii. Kdo je bude kontrolovat, respektive kdo bude kontrolovat státy, přes které černé zlato teče, ten bude i určovat jak politiku, tak ekonomiku celé oblasti. Moskva nemůže strpět, aby se Gruzie stala členem NATO a bývalé sovětské základny obsadili američtí vojáci. Konflikt v jižní Oseti, která je šikovně vklíněna do gruzínského území, je pro Rusko jedinečnou příležitostí tohle všechno překazit. Proto Rusko vyprovokovalo konflikt.

Proč zrovna teď? Někteří analytici nevylučují, že svou roli sehrála olympiáda. Pozornost světa je soustředěna do Pekingu a válečné zločiny se na prvních stranách neudrží dlouho. Zda této situace využila Moskva a vyprovokovala zahájení bojů právě na začátek srpna, či se snažila zvrátit běh věcí Gruzie, to není jasné. Rozhodující mohl být i nadcházející prosincový summit NATO, kde se Gruzie bude opět ucházet o členství v alianci. Zemi, kde se válčí, pozvánka předána nebude, o což Rusku jde. Jak vzhledem k ekonomické i politické převaze Ruska nad Gruzií na mezinárodním poli, tak i k jeho vojenské přesile je výsledek války předem jasný. Postup Rusů směrem do gruzínského vnitrozemí to jen potvrzuje.

Autor: Petra Procházková
  • Mohlo by vás zajímat