130 let

Rwanda při starém. S Kagamem

Česko

Rwanda volila prezidenta – Úřad si podržel Paul Kagame, kterému je Západ ochoten leccos odpustit

Paul Kagame dostal Rwandu z nejhoršího, prý ale tvrdě potírá opozici. Lidé jej zvolili znovu prezidentem, tudíž bude vládnout do roku 2017. KIGALI/PRAHA Už koncem minulého týdne, a tedy pár dní před prezidentskými volbami ve Rwandě, se psalo o tom, že se rozjíždějí přípravy zářijové inaugurace Paula Kagameho, který úřad zastává už od roku 2000. Nikdo se moc nepodivoval tomu, že je předem rozhodnuto, ani tomu, že volby vyhrál ziskem více než 90 procent hlasů, Kagame je totiž populární, a to hlavně na Západě.

Vedle toho, že má americké školy (prošel krátkým vojenským drilem v USA), je oblíbený například i u Britů, kteří před lety poskytli materiální podporu jeho straně Rwandská vlastenecká fronta. Navíc se ze Rwandy za jeho vlády stala jedna z nejstabilnějších zemí v jinak velmi labilním regionu Střední Afriky. Kagame má sice za sebou bohatou žoldáckou kariéru, k diktátorovi má ale daleko. Alespoň na první pohled. Podle Transparency International, organizace se sídlem v Berlíně, jež monitoruje míru korupce v jednotlivých zemích světa, patří Rwanda k „nejčistším zemím“ v Africe. Podobně dobře vyšla v uplynulých letech Rwanda i ze studií mapujících způsob vykonávání vlády.

Kagame na to zkrátka jde chytře. Důkazem je i fakt, jak se sám zasazuje o rovnoprávnost – Rwanda je dnes podle časopisu The Economist dokonce v čele žebříčku zemí podle zastoupení žen ve vládě a vládních úřadech. Ženy ve Rwandě mohou na rozdíl od žen v jiných afrických zemích dědit půdu, podnikat a chodit do školy. Sám Kagame říká, že by ho „nesmírně potěšilo“, kdyby ho jednou v úřadu zastoupila právě žena.

Západ dnes řeší jinou věc, a to jsou pochyby. Vedle Kagameho zásluh totiž existují i důvody, proč mu úplně nevěřit. Nejčastěji se mu vyčítal podíl na rozpoutání etnického konfliktu v sousední Demokratické republice Kongo. Ale teď, hlavně v souvislosti s volbami, sílí i podezření, že se dost tvrdým způsobem vypořádává s jakoukoliv opozicí. Africký zpravodaj časopisu The Economist o Kagamem napsal, že je v potlačování opozice horší než zimbabwský diktátor Robert Mugabe.

Podle kritiků stál Kagame například za červnovým neúspěšným pokusem o atentát na bývalého šéfa rwandské rozvědky Faustina Nyamwasu v Jižní Africe. Nyamwasa ze Rwandy utekl poté, co se začaly šířit řeči, že se chystá převzít moc. Jihoafričané po atentátu zatkli několik ozbrojenců, z nichž se vyklubali právě Rwanďané. Kagame samozřejmě odmítl, že by měl v plánování atentátu prsty.

Autor: