• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Rychlé euro v Česku? Zapomeňte

Česko

Politici ustupují od prosazování rychlého přijetí eura v Česku. Nechtějí škrtat rozpočtové výdaje.

PRAHA Doba, kdy euro nahradí v peněženkách Čechů korunu, zůstává v nedohlednu. Země totiž nebude splňovat základní podmínky přijetí jednotné evropské měny a o jeho urychlené přijetí přestává být i politický zájem.

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek, jehož strana o nezbytnosti rychlého přijetí eura až doposud nejhlasitěji hovořila, včera přiznal, že euro již není pro jeho stranu prioritou. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dokonce připustil, že by se fenomén přijetí eura nemusel ani objevit v předvolební kampani ČSSD. Důraz v předvolební kampani klade Paroubek na navyšování výdajů státního rozpočtu. „Kvůli rychlému přijetí eura nebudeme souhlasit se seškrtáním výdajů na důchody nebo na sociální výdaje,“ řekl Paroubek.

Aprávě rostoucí rozpočtový deficit v nejbližších letech zabrání Česku uvažovat o euru. Aby země byla podle tzv. maastrichtských kritérií způsobilá přijmout euro, nesmí podíl rozpočtového deficitu na hrubém domácím produktu přesáhnout tři procenta. Pokles domácí ekonomiky pod vlivem světové hospodářské krize vyústí v navýšení deficitu až na úroveň kolem 150 miliard korun, což činí zhruba 4,2 procenta českého HDP.

Ministr financí Miroslav Kalousek včera uvedl, že vlivem hospodářského zpomalení skončí letošní deficit státního rozpočtu nikoliv plánovaným schodkem kolem 38 miliard korun, nýbrž se vyšplhá na 150–170 miliard korun. Kalousek dodal, že vládě do konce dubna předloží základní rámec státního rozpočtu pro rok 2010, s navrženým deficitem 150 miliard korun.

Česko loni nesplnilo dvě ze čtyř maastrichtských kritérií. Loňská inflace dosáhla 6,4 procenta, avšak maximem pro splnění maastrichtských kritérií bylo 5,6 procenta. Česko nesplnilo vlivem prudkých výkyvů směnného kurzu koruny ani kurzové kritérium. Podle exkluzivního průzkumu agentury GfK pro LN zveřejněné minulý týden rychlé přijetí eura nepodporuje ani veřejnost. Převládá u ní názor, že s eurem by bylo české ekonomice v době globální hospodářské krize hůře. Fakticky jedinými zastánci co nejrychlejšího přijetí eura tak zůstávají pouze zástupci firem, pro které je nepříznivý zejména nepředvídatelný vývoj směnného kurzu koruny. „Nyní však nemůžeme dělat nic a nezbývá nám než čekat, až veřejnost začne vyvíjet na politiky tlak na přijetí eura,“ upozornil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás