Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S úklidem sněhu z ulic pomáhají vězni, násilníci ale zůstali za mřížemi

Česko

  13:10
PRAHA - S úklidem sněhu z pražských ulic pomáhají vězni. Dnes ráno s tím začalo devět odsouzených u Jindřišské věže. Nejsou mezi nimi žádní násilníci. Iniciativa pomoct s úklidem sněhu vzešla od nich samotných, řekla ČTK mluvčí Vězeňské služby ČR Markéta Prunerová. Odsouzení uklízejí také před vybranými objekty na Žižkově.

Vězni z Ruzyňské věznice odklízí sníh foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Vězni v žlutozelených vestách uklízející sníh v Jindřišské ulici se později přesunou ještě do Vodičkovy ulice. "Všechno probíhá klidně," řekl ČTK vězeňský hlídač. Končit budou ve 14:00. Je jich devět, na starost je mají tři hlídači z vězeňské služby. Trest si odpykávají v ruzyňské věznici.

Pohotovostní četa
Uklízet budou v metropoli až do neděle. Jejich další nasazení záleží na magistrátu. "Vězeňská služba má připravenu skupinu odsouzených, která je schopna na požádání okamžitě vyjet a pomoct s úklidem sněhu," řekla Prunerová.

Vězni z Ruzyňské věznice odklízí sníh

Podle ní jsou všichni odsouzeni za lehké delikty a vyznačují se vzorným chováním. Prvotní impulz uklízet sníh prý vzešel přímo od vězňů. Soudy to údajně mohou vzít v úvahu, až budou žádat o podmínečné propuštění.

"Násilníky bychom do ulic pustit nemohli," řekla Prunerová. Vězně s hrably podle ní vybírala komise, v níž seděl psycholog i pedagog.
Pět vězňů z pankrácké věznice dnes uklízí také před vybranými školami na Žižkově. Podle Prunerové jde prý o ještě lehčí delikventy, kteří mají povolen volný pohyb při zaměstnání. Nehlídá je vězeňská služba, ale dva vychovatelé.

Vězni z Ruzyňské věznice odklízí sníh

Už ve středu uklízelo sníh 24 vězňů v areálu motolské nemocnice. Téměř všechny věznice v Česku s nejmírnějšími režimy nabídly místní správě pomoc s úklidem sněhu, řekla Prunerová. O víkendu tak například sedm odsouzených z příbramské věznice pomáhalo s úklidem sněhu Technickým službám města Příbrami. "Tam ta spolupráce funguje dlouhodobě," doplnila.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat