130 let

Se znečišťovateli si poradili spíš v menších městech

Česko

PRAHA Tak dlouho se v Ostravě překračovaly limity škodlivin, až řekl tamní magistrát dost. Letos v květnu podalo město žalobu na stát, který podle něj není schopen dlouhodobému nedodržování regulí zabránit. Ostravský případ je největším protestem proti znečišťovatelům v novodobé historii Česka.

Znamená to tedy, že si Češi začínají více všímat kvality vzduchu, který dýchají? Nebo je ostravská revolta spíše výjimkou? Ekologičtí odborníci se kloní k druhé variantě. „Žádné vzedmutí sil vůči dlouhodobým znečišťovatelům nesledujeme. Protesty lidí jsou stále stejné, nijak se nestupňují,“ říká Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika.

Na znečišťovatele platí silný starosta a odhodlaní občané Podle Petrlíka se protesty vůči firmám, které znečišťují své okolí, dělí na dvě hlavní skupiny. Buď jde proti společnosti samo město, v jehož čele stojí silný starosta, nebo v druhém případě roli radnice plní sami obyvatelé, často spojení do nějakého občanského sdružení. Ti pak mohou svou aktivitou město rozpohybovat.

„Proti svému lokálnímu znečišťovateli se před časem postavila například radnice Rousínova na Vyškovsku. Tamní radní nakonec firmu donutili k přechodu na čistší výrobu,“ jmenuje jeden z úspěchů měst Petrlík. Obratem ale dodává příklad města, kde toto nefunguje. „Radnice musí mít zájem situaci řešit. Nejhorší je, když je starosta s danou firmou přímo spjat. Nedovedu si proto představit, že by se magistrát Ústí nad Labem někdy postavil proti Spolchemii. Současný primátor Kubata byl totiž v jejím představenstvu,“ říká Petrlík.

V případě, že město nekoná, přicházejí na scénu místní občané, kterým není situace ve městě lhostejná. Takové povstání měšťanů proběhlo například ve východočeských Častolovicích. Obyvatelé městečka, které několikrát do měsíce zamořil zápach připomínající puch z hořících pneumatik, sepsali petici a do pravděpodobného viníka firmy St. Gobain Isover CZ se pustili sami. „Znečišťovatele opravdu donutili, aby množství toxických látek snížil. Stále ale není situace ideální,“ komentuje častolovický případ Petrlík.

Ostrava si sama nepomůže.

Potřebuje zkrotit i Poláky Existují však i místa, kde jsou jakékoli protesty radnice i místních zbytečné. Taková situace vládne například v už zmíněné Ostravě. Třetí největší české město se totiž potýká se znečištěním z různých zdrojů. Stav ovzduší zhoršují nejen tamní průmyslové podniky, ale i hustá doprava, spalování nevhodného paliva při vytápění domácností a v neposlední řadě exhalace z nedaleké polské průmyslové aglomerace v okolí Katovic.

Ostrava, která sama tyto problémy nevyřeší, proto několikrát žádala o pomoc stát. Když ani po letech nepřišla, město stát zažalovalo. Nyní spoléhá na nového ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Někdejší zastupitel Moravskoslezského kraje a spoluvlastník advokátní firmy, která Ostravu ve sporu se státem zastupuje, už slíbil, že si na velké znečišťovatele došlápne.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás