130 let

Korunovační klenoty. | foto: ČTK

Sedm klíčů odemklo korunovační klenoty

Česko
  •   18:36
PRAHA - Pět nejvyšších představitelů českého státu a dva zástupci katolické církve dnes odemkli svými přísně střeženými klíči Korunní komoru ve Svatováclavské kapli chrámu sv. Víta. Jen všech sedm klíčů pohromadě umožňuje přístup k největšímu českému národnímu pokladu, korunovačním klenotům.

Za doprovodu Hradní policie a Hradní stráže a ve speciálních schránkách pak byly klenoty přeneseny nejkratší cestou přes nádvoří Pražského hradu do Vladislavského sálu. Tam si je budou moci lidé od soboty přicházet prohlídnout.

Kromě prezidenta Václava Klause má další klíč premiér Mirek Topolánek a třetí střeží pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk. Toho dnes zastoupil generální vikář Arcibiskupství pražského Michael Slavík, protože kardinál je v zahraničí. Další dva klíče mají v úschově předsedové Senátu a Poslanecké sněmovny Přemysl Sobotka a Miloslav Vlček. Klíč k šestému zámku drží probošt Metropolitní kapituly u svatého Víta biskup Václav Malý a k poslednímu pražský primátor Pavel Bém.

Postupně jeden po druhém odshora dolů odemkli kované dveře komory. Po vyzvednutí je prohlédli restaurátoři, poté je uložili do transportních pouzder. To pro korunu je dokonce dochované ještě z doby Karla IV. Výstava se koná znovu po pěti letech a potrvá do 29. dubna. Pořádá se se vždy jen při výjimečné příležitosti, tak to stanovil Karel IV., který nechal zhotovit svatováclavskou korunu a byl s ní v roce 1347 jako první korunován českým králem. Letos je takovou příležitostí 90. výročí vzniku samostatného československého státu a znovuzvolení Václava Klause českým
prezidentem.

Roucho, jablko a meč

Korunu ve vitríně na výstavě doplní korunovační žezlo a jablko z druhé třetiny 17. století, korunovační kříž ze 70. let 14. století, obřadní meč ze 14. století a korunovační roucho z poloviny 17. století. Výstava se letos poprvé bude konat v rozlehlém Vladislavském sále, pořadatelé ji proto doplnili dalšími exponáty. Lidé je uvidí předtím, než předstoupí před vitrínu se samotnými klenoty.

Mohou si prohlédnout relikviáře, deskové malby, pamětní mince, grafiky zachycující atmosféru korunovací, truhly a skříňky pro transport a uložení klenotů a obrazovou dokumentaci interiéru Korunní komory. Aby se klenoty do Korunní komory, kde jsou od roku 1791 uschovány, mohly opět vrátit, musí se 29. dubna, hned po skončení výstavy, opět sejít všech sedm držitelů klíčů.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Mohlo by vás zajímat