130 let

Sehnat dobrý byt? Ptát se a radit se

Česko

Prodejní a stavební boom má již realitní trh za sebou. Zájem o nové bydlení však opět roste.

PRAHA Co je důležité pro správný výběr nového bydlení? Co hraje hlavní roli a co by mělo být rozhodující? Je nutná odborná konzultace? Tyto a další otázky zodpovídali Lidovým novinám čtyři realitní odborníci: obchodní a marketingová ředitelka developerské společnosti JRD Barbora Kuklová, architekt a jednatel architektonické kanceláře Atelier 6 Radek Šíma, jednatel realitní společnosti MAXIMA Reality David Černík a obchodní ředitel dražební společnosti Naxos Libor Nevšímal.

* LN Na co by se měl zájemce o nový byt zaměřit nejdřív?

Architekt Radek Šíma Nejdůležitější je lokalita. Velmi důležité je také znát územní plán. Pro příklad: kdysi jsem uvažoval o koupi domečku. Našel jsem jeden za podezřele nízkou cenu. Tak jsem se podíval na územní plán a zjistil jsem, že jde o lokalitu, kde se dnes dokončuje obchvat. Za dva roky ten dům zbourali. Jde o extrémní příklad, ale i takové věci se stávají. Dále je důležité podívat se na to, zda ten dům stojí na jižním, nebo severním svahu, vzhledem k možnostem osvětlení. Užitečné je také znát dopravní zatížení okolí, správnou dispozici bytu či domu. Je toho opravdu mnoho. Realitní odborník Libor Nevšímal Kromě lokality, která je základ, je velice důležité uvažovat o koupi nového bytu jako o investici. Mělo by vás zajímat, za kolik můžete byt za pár let prodat. Developerka Barbora Kuklová Určitě je nutné řešit, z čeho je daná nemovitost postavena, jak je řešeno zateplení stavby. Každého klienta by mělo zajímat, jaké budou jeho režijní náklady v novém bytě. Jednatel realitní kanceláře David Černík Vždy je potřeba dávat pozor na dvě základní složky obchodu, právní a faktickou. U novostaveb je potřeba především v právní části správně ošetřit uvolňování kupní ceny, v ideálním případě po částce za dokončenou část stavby. Z faktických důvodů je těch záležitostí, na něž je potřeba dát si pozor, u novostaveb víc - developer na začátku mnoho naslibuje.

* LN Zajímají se lidé v současnosti o dispoziční řešení a kvalitu bytů víc, než tomu bylo v době boomu?

DČ Řekl bych, že celkově se klienti více zajímají o nemovitost, kterou chtějí kupovat, i proto, že nabídka je široká a pestrá. Procentuálně se to dá vyjádřit těžko, odhadl bych tak dvacetiprocentní nárůst. BK Je to způsobeno zejména tím, že v době boomu měli lidé srovnání převážně jen s panelovou výstavbou. V dnešní době většina lidí kupuje už svou druhou nemovitost nebo má povědomí o zkušenostech svého okolí. Už se tak poučili o možných nevýhodách dispozičního řešení či o problémech s nekvalitním provedením stavby.

* LN Zvyšuje se počet lidí, kteří se nerozhodují o kvalitě nemovitosti jen intuitivně, ale přicházejí i s odborníkem?

BK Většina lidí přichází s odborníkem až ve fázi předávání bytů, což bývá v mnoha případech pozdě. Nicméně situace se zlepšuje a lidé více využívají rad odborníků již na počátku, při výběru bytu.

* LN Jak může posoudit kvalitu stavby naprostý laik?

LN Myslím, že i člověk bez technického vzdělání dokáže některé parametry posoudit sám. Může se například informovat u developera, jaké materiály byly použity při zařizování interiéru, z čeho jsou okna nebo dveře. Prohlídkou okolí zjistí, zda je dané místo hlučné nebo například jaká je dostupnost MHD.

* LN A co když je projekt ještě na papíře?

LN V tom případě bych posuzoval úplně jiné parametry, a to zejména bezpečnost investice. Zjišťoval bych například finanční sílu developera, momentální situaci na realitním trhu a podobně.

* LN Jaká jsou obecná pravidla v případě dispozice bytu?

RŠ Toho je opravdu hodně. V bytě by měl být například dostatek úložného prostoru. Pokoje by měly být dostatečně velké, aby se do nich bez problémů vešel nábytek, který potřebujete. Naopak by v bytě neměly být nesmyslně dlouhé chodby. Je užitečné vědět, zda je koupelna přímo odvětrávaná, nebo připojená na mechanické odvětrávání.

* LN Podle čeho zájemce o nemovitost pozná (kromě referencí od okolí), že je bytový projekt kvalitní?

BK Aktuální trh se soustředí převážně na prodej nových bytů na papíře, což znamená, že hodně projektů se prodává ještě před zahájením stavby. Posoudit zde kvalitu je tedy velmi složité. V tomto případě je dobré navštívit dokončené projekty developera. V neposlední řadě se kvalita projektu dá rozpoznat už z přístupu developera k samotnému projektu a také ke konkrétnímu území, kde staví, zejména v oblastech architektury, dispozičního řešení a použitých materiálů nejen v samotném bytě. DČ Naši makléři jsou odborníci, někteří i architekti, většinu bytových projektů znají a dokážou klientovi říci, který projekt je kvalitní, a který se řadí mezi méně vydařené. Pokud se však o danou problematiku klient dlouhodobě nezajímá, nemá moc šancí odhalit nekvalitní projekt.

Autor: