• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Šetříme, analyzujeme. A šetříme

Česko

Zatočím s korupcí, sliboval John, ale jen populární slova na úplatky nestačí a ministr ztrácí oblibu

Ministr vnitra včera představil koncepci resortu na příští léta. Podle kritiků je nekonkrétní.

PRAHA Radek John včera představil svou koncepci, jak má v příštích letech fungovat ministerstvo vnitra. Výjezdní zasedání sněmovního branného a bezpečnostního výboru na zámečku Komorní Hrádek pro něj dopadlo nad očekávání dobře.

Řada poslanců ho za jeho hodinové vystoupení pronesené pod portrétem Jana Karla Ferdinanda hraběte z Valdštejna chválila, nikdo na něj nezvýšil hlas, a když přišla kritika, byla jen mírná. Oponenti nicméně ministru vnitra vytýkali docela podstatnou věc - jeho koncepce je nekonkrétní a jen omílá body z programového prohlášení vlády. Nejčastějším Johnovým obratem bylo totiž konstatování, že ministerstvo musí šetřit, popřípadě že věc se právě analyzuje.

Například Johnův předchůdce Martin Pecina (ČSSD) hodnotil projev jako nepřekvapivý: „Neřekl nic, co bych nevěděl. Nebylo tam nic extra koncepčního. Bylo to takové shrnutí toho, co už dříve prezentoval.“ Další sociálnědemokratický exministr vnitra František Bublan litoval, že John nemluvil „poněkud konkrétněji“ a šéf Nezávislých policejních odborů Milan Štěpánek slyšel jen: „Obecné informace bez konkrétních údajů a jasného cíle.“

John třeba oznámil, že policie se musí reformovat, aby byla moderní a vstřícná k občanům. Ministerstvo prý pracuje i na změně odměňování policistů. „Jsme domluveni s policejním prezidentem, že o tom budeme diskutovat,“ vysvětlil John a dodal, že bude jednat i s odbory. Nutnost šetřit podle něj „tvrdě zasáhla“ modernizaci vybavení policie. John nicméně slíbil, že na výměnu sedm let starých počítačů protikorupční služby peníze najde: „Pokud chceme bojovat proti korupci, je to nutné.“

Proti korupci chce John bojovat posílením institutu spolupracujícího obviněného, jehož podoba by se měla de facto rovnat korunnímu svědkovi: „V případech odhalení závažné trestné činnosti, by mohl získat i úplnou beztrestnost.“ Protikorupční policie a všechna krajská ředitelství by také měly získat oddělení, která by se věnovala zajištění peněz pocházejících z trestné činnosti. John chce navíc rozšířit testy spolehlivosti, ministerstvo prý nyní analyzuje mechanismy a okruh osob, kterých by se měly týkat.

John mluvil také o nezávislé Generální inspekci, která by vyšetřování policistů, kteří porušili zákon, vyňala z pravomoci vnitra, Jestli ji však skutečně zavede, politik zatím neví: „Zákon mám od prvého dne připravený, nicméně finanční dopady jsou velmi problematické.“

Na skutečnosti, že se zasedání konalo v době krize na zámečku, který je školicím centrem ministerstva obrany, a nikoliv ve sněmovně, nevidí šéf branného a bezpečnostního výboru Bublan nic divného. Rozpočet to podle něj nijak nezatíží: „Prostory nám nenabízela jen obrana ale i vnitro. Zřejmě mají zájem, aby prezentace dopadla dobře. Navíc nejde o žádný luxus.“

***

Johnův plán boje proti korupci je nejen nedopracovaný a nekonkrétní, ale především málo ambiciózní Bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc o Johnově strategii

Hrůza. Jen změť čísel, nikdo neřekl, jak se to projeví u hlídek na ulici Komentář šéfa policejních odborů Milana Štěpánka, když ministr představil škrty v resortu.

Policisté vědí, jak vyšetřovat trestný čin týkající se korupce. Dávat jim to do manuálu je shazování jejich práce Bývalý elitní policista Václav Láska k novému manuálu pro policii

Dojde k likvidaci cizinecké policie, která měla význam v boji proti organizovanému zločinu, Zdeněk Maršíček (KSČM) o plánech ministra

VIZE ŠÉFA RESORTU * Policie se musí reformovat a být vstřícná k občanům. * Změníme systém odměňování policistů a hasičů, tak aby byl průhledný a spravedlivý. * Vzniknou útvary, které budou zajišťovat majetek z trestné činnosti. * Modernizace vybavení policistů. * Vznikne zákon o soukromých bezpečnostních službách. * Když zbudou peníze, zavedeme Generální inspekci. * Rozšíříme zkoušky spolehlivosti. * Rozšíříme institut spolupracujícího obviněného tak, že se de facto bude krýt s korunním svědkem. * Nebudeme podporovat vznik metropolitní policie.

RADEK JOHN V ÚZKÝCH Milionový časopis pro VZP John čelil kritice už před nástupem na vnitro. Nejen kvůli vazbám na ABL Víta Bárty, ale i kvůli svým vlastním kontaktům s podnikatelem a přítelem Pavla Béma Romanem Janouškem. John byl v několika firmách dříve ovládaných Janouškem, například se podílel na vydávání předraženého časopisu pro VZP. Ziskem vnitra si ale véčkaři podmínili vstup do kabinetu. Když partneři odmítli Bártu, získal vnitro John. Rošáda s náměstky Hned dva Johnovi náměstci dříve působili v bezpečnostních agenturách. Jeden z nich, Michal Moroz, pro ministra zpracovává strategie a koncepce. Druhý, Miroslav Zahálka (dříve v Bártově ABL), hodlá v nejbližší době rezignovat. Prohraný boj o peníze Spolu s ministrem školství Dobešem byl John hlavním odpůrcem škrtů, jak je naplánoval šéf resortu financí Kalousek. Přes pohrůžky odchodem véček z vlády nakonec oba pro škrty zvedli ruku. John slíbil, že úspory najde jinde a propouštět nebude. Demonstrace Po třech měsících ve funkci musel ministr vnitra čelit masovým protestům u policie. Bezpečnostním složkám se hlavně nelíbilo snižování platů. „Teď, když vnitro řídí Radek, budeme mít holý zadek,“ křičeli demonstranti na Palachově náměstí. Část z nich dokonce vnikla do budovy vnitra a demolovala tam zařízení.

Hvězda vyhasíná Předsedu VV zařadila agentura STEM do průzkumu popularity politiků poprvé v dubnu 2010 a John hned obsadil první místo.

61 % 62 % duben červen Tuto příčku si ještě udržel v červnu. V září už byl sedmý. Pozitivně ho oproti předešlým průzkumům hodnotilo o téměř 20 procent méně dotázaných.

44 % září

Protikorupční strategie Rozpaky vzbudila protikorupční strategie, kterou John představil v září. Kritizovali ji především odborníci z Transparency International, kteří dokonce s ministrem odmítli nadále spolupracovat. Bárta, nebo John Už i koaliční partneři Věcí veřejných se na schůzích baví o tom, že vnitro ve skutečnosti nevede John, ale jeho stranický kolega Bárta. Podle nich se bývalý šéf ABL daleko častěji a také mnohem fundovaněji vyjadřuje k problémům vnitra. Oba politici to striktně odmítají. Špiclování a boj o Johna Aféra se špiclováním politiků z ODS, které údajně sledovala bezpečnostní agentura ABL, přerostla v koalici v boj o Johna. Podle kuloárních informací ODS tajně jednala o tom, že by Věcem veřejným vnitro odebrala.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás