Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko dostalo nadílku sněhu. Silnice ošetřily sypače, místy hrozí ledovka

Česko

  9:04
První prosincový sníh pokryl Českou republiku. Posypové vozy v sobotu v noci chemicky ošetřily silnice ve všech krajích. Na některých z nich je stále náledí a doporučuje se zvýšená opatrnost. O víkendu mají být teploty lehce nad nulou, místy se očekává mrholení a sněžení, nejvyšší teploty mají být na jihovýchodě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Dalibor GlückMF DNES

Teploty se v sobotu ráno pohybovaly do minus tří stupňů Celsia. V sobotu má být převážně zataženo a mlhavo, místy může mrholit a slabě sněžit. Nejvyšší teploty se odhadují na jihovýchodě České republiky, a to okolo čtyř stupňů nad nulou.

Na hřebenech Krkonoš bylo v sobotu ráno kolem minus pěti stupňů a leželo na nich asi 16 centimetrů sněhu, z toho tři centimetry nového. Na horách se očekává mírné mrznutí.

Silničáři hlásí, že většina silnic je v Česku sjízdná. Například ze zveřejněných údajů Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) vyplývá, že silnice po pátečním sněžení mokré po chemickém posypu, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Dálnice na území kraje jsou holé, mokré a sjízdné bez omezení.

Silnice ve středních Čechách jsou v sobotu mokré po chemickém ošetření, místy na nich mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu. Krajští cestáři měli v terénu veškerou techniku, silnice jsou nyní už sjízdné, řekl pracovník dispečinku správy a údržby silnic.

„Byly problémy na několika silnicích třetí třídy, kam najely kamiony a uvízly tam, ale už se všechno odstranilo. V současné době by už mělo být všechno sjízdné a neměly by být žádné problémy,“ uvedl dispečer před 09:00.

V Brně večer vyjelo všech 21 posypových vozů Brněnských komunikací. „Během tohoto výjezdu bylo chemicky ošetřeno 570 kilometrů silnic, přičemž spotřebováno bylo celkem 95 tun posypového materiálu a 90 kilometrů komunikací bylo ošetřeno i pluhováním,“ uvedl provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec.

Silnice v Karlovarském a Plzeňském kraji nicméně mohou namrzat. Silničáři sice vozovky chemicky ošetřili, ale ve vyšších polohách, v Krušných horách i na Šumavě, na silnicích zůstávají po pátečním sněžení zbytky sněhu, které mohou klouzat. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Podobně je to i na severu Čech. Silničáři hlásí, že silnice jsou po chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností, místy leží zbytky sněhu. Vyskytnout se může také náledí, v Libereckém kraji zejména na západě. Na silnici číslo devět v obci Svor na Českolipsku se může vyskytovat ledovka. Vyplývá to z údajů na webech meteorologů a silničářů.

Ve Zlínském kraji varují silničáři, že ledovka se pohybuje především ve vyšších polohách. S technikou vyrazili v noci z pátku na sobotu do terénu po celém regionu, silnice jsou chemicky ošetřené. V Olomouckém kraji, kde sněžilo i nad ránem, zasahovali sypači ve všech okresech.

„Byly zde slabší sněhové přeháňky, na Kozlovsku a Potštátsku napadly dva až tři centimetry sněhu. Vozovky jsou holé a mokré po chemickém ošetření, ve vyšších polohách jsou ještě zbytky sněhu, ale už to taje,“ řekl dispečer olomouckých silničářů. Ředitelství silnic a dálnic upozorňuje v okolí Litovle také na možnost tvorby náledí.

V Pardubickém kraji byla v sobotu ráno na silnicích vrstva rozbředlého sněhu na Orlickoústecku a Svitavsku. Zbytky sněhu pokrývaly silnice v Železných horách a v okolí Třemošnice na Chrudimsku. Dálnice D35 mezi Sedlicemi a Časy byla po chemickém ošetření mokrá a sjízdná se zvýšenou opatrností, uvedli silničáři.

Na některých silnicích se rovněž vytvořila ledovka. S velkou opatrností byla sjízdná silnice I/35 z Moravské Třebové na Svitavsku směrem na Olomouc. Na zledovatělé silnici uvázl kamion v Přelouči na Pardubicku, uvedla policie.

Podobná byla situace i v Královéhradeckém kraji. Silnice byly s opatrností sjízdné. V Krkonoších, v Orlických horách a na Náchodsku cesty pokrývala vrstva ujetého sněhu o síle do pěti centimetrů. V nižších polohách na silnicích ráno ležely zbytky rozbředlého sněhu, dálnice D11 byla po chemickém ošetření mokrá, uvedli silničáři.

Všechny dostupné kapacity vyjely na jihu Čech. Silnice jsou sjízdné bez potíží. „Sjízdnost na silnicích našeho kraje je bez problémů. Situaci monitorujeme, v noci jsme měli v terénu všechny sypače. Vyjížděly vpodvečer a potom ráno ještě na opakovaný posyp,“ řekla v sobotu dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Andrea Sáčková.

V kraji bude dnes zataženo, ojediněle mlhy, i mrznoucí. Někde může slabě mrholit či pršet. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od jednoho do čtyř stupňů Celsia, na horách od minus jednoho do dvou stupňů nad nulou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat