25. dubna 2017 14:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka: Vedení ČSSD nemá se Zimolovými kauzami nic společného

Jiří Zimola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Zimola. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Vedení ČSSD nemá nic společného s kauzami jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, sdělil premiér a šéf strany Bohuslav Sobotka.

Zimola, který kvůli případům ve čtvrtek rezignuje na funkci v čele kraje, předtím v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že kauzy minimálně koordinovali někteří lidé z vedení sociální demokracie. Podle Sobotky naopak kauzy stranu nejen na jihu Čech zásadně poškodily.

Sobotka sdělil, že Zimola by neměl hledat chyby u druhých, ale výhradně u sebe. „Vedení ČSSD nemá s kauzou chaty Jiřího Zimoly ani se záležitostí mnohamilionových odměn některých lidí ve vedení jihočeských nemocnic nic společného. Tyto kauzy ale bohužel ČSSD vážně poškodily, a to nejenom v jižních Čechách,“ uvedl.

Zimola důkazy nemá

Zimola patří k hlasitým kritikům vedení ČSSD v čele s premiérem Sobotkou. V rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že kauza rekreačního domu v Lipně nad Vltavou, která přispěla k jeho odstoupení, byla minimálně koordinovaná z vedení jeho strany. Důkazy pro své tvrzení ovšem nemá.

Místopředsedkyně ČSSD Michaela Marksová Zimolovo tvrzení také odmítla. „Já si nedovedu představit, jak bychom jako vedení strany mohli zapříčinit, že si (Zimola) postavil chatu na Lipně za těch okolností, za kterých si ji postavil,“ řekla ministryně práce Marksová novinářům v Poslanecké sněmovně. Zimola se ve středu sejde s prezidentem Milošem Zemanem, podle Marksové je to jeho věc.

Opozice a následně i ANO kritizovaly jihočeskou sociální demokracii za to, že předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha má roční příjem 7,2 milionu korun. Zároveň kritikům vadilo, že Bláha nechává v Lipně nad Vltavou stavět pro Zimolu rekreační dům. Zimola to označil za pseudokauzy, ohlásil ale svou rezignaci a plánuje se očistit prostřednictvím auditu.

ČTK
I. Schlägel Jihočeský "šibal". Já nic, to oni. 8:02 26.4.2017
V. Grycz okrádali lékaře. je to hnus. 6:38 26.4.2017
M. Henrik Zimola za katr. 19:48 25.4.2017

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz