21. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Modrý tým jako komando NSDAP? Soud příznivců ODS s ČSSD vrcholí

Jaroslav Tvrdík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Tvrdík | foto: Lidové noviny

PRAHA U pražského vrchního soudu brzy vyvrcholí spor někdejších příznivců ODS s Českou stranou sociálně demokratickou. Bývalý volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík totiž své protivníky v roce 2010 vylíčil jako bojůvku, jejímž úkolem je rozrušovat předvolební mítinky jeho strany. ČSSD pak sympatizanty ODS na svém webu přirovnala k nacistické NSDAP. Sedmička bývalých členů Modrého týmu se roky domáhá omluvy, tento týden by měl u vrchního soudu zaznít definitivní verdikt.

„Jde o hrubě nepravdivé a poškozující obvinění,“ sdělil serveru Lidovky.cz advokát František Vyskočil, který skupinu bývalých členů Modrého týmu zastupuje. Tým vznikl jako sdružení mladých lidí podporujících občanské demokraty v roce 2009, velmi rychle měl skoro deset tisíc členů. ODS je využívala jako dobrovolnou pomocnou sílu v kampani, strana se při založení tohoto projektu inspirovala podobnými platformami fungujícími v západních zemích.

Počátek sporu sedmi bývalých členů Modrého týmu s ČSSD má kořeny na jaře 2010. Krátce před sněmovními volbami se uskutečnilo setkání Modrého týmu ve Stodu u Plzně. Náplní teambuildingu se stal mimo jiné airsoft, což je vojenský sport spočívající v soupeření družstev střílejících po sobě malými plastovo-keramickými kuličkami. Z airsoftového klání se objevilo na webu Modrého týmu několik fotek, jimž však úplně jiný rozměr vtiskla právě ČSSD.

Počátkem května 2010, pár týdnů před volbami do Poslanecké sněmovny, uspořádala tiskovou konferenci, na níž sedmičku členů Modrého týmu bez důkazů prezentovala jako hrubou sílu ODS k rozvracení mítinků ČSSD. Vedle fotek ke své interpretaci využila i video vzniklé na akci. Volební manažer sociálních demokratů Jaroslav Tvrdík zmíněné sympatizanty ODS přirovnal ke komandům ČEZ (svého času jednotka vymahačů dluhů zákazníků energetického kolosu), jež si ODS cvičí, aby znemožnili sociálním demokratům promlouvat ke svým příznivcům.

‚Šlo o chybu zaměstnance‘

Vystoupení Tvrdíka následně umocnila ČSSD navazující tiskovou zprávou na svých webových stránkách, kde členy Modrého týmu vyobrazila znovu s ještě ostřejším hodnocením. „ODS si cvičí svoje komanda. ODS sama jasně prokázala, za jakým účelem si vytvořila skupinu svých sympatizantů Modrý tým. Tato praxe až nápadně připomíná praktiky nacistické NSDAP, na jejichž neblaze proslulé zločinné vůdce představitelé ODS ostatně i opakovaně odkazovali,“ psalo se mimo jiné v tiskové zprávě.

Nevybíravé přirovnání zapadalo do vyhrocené atmosféry panující mezi tehdy největšími politickými stranami ČSSD a ODS. Sedmička nařčených sympatizantů ODS nenechala verbální atak od sociálních demokratů bez odezvy, už za deset dní podali na ČSSD žalobu k Městskému soudu v Praze. ČSSD reagovala obratem, tiskovou zprávu ze svého webu stáhla. Strana se následně přihlásila k pochybení, slova o NSDAP se údajně na internetové stránky dostaly chybným přepisem. Odpovědnost šla prý tehdy za jedním ze zaměstnanců.

„Šlo o chybu zaměstnance, který je najat na kampaň a který přepsal věci, které na tiskové konferenci sociální demokracie v žádném případě nezazněly,“ řekl tehdy LN Tvrdík. Dotčené členy Modrého týmu jeho slova neuspokojila. Trvali na tom, že žádným bojovým výcvikem neprošli, neslouží ODS jako bojůvka a že žádný mítink ČSSD ani nenavštívili. Podle sociálních demokratů naopak museli sympatizanti počítat s šířením zveřejněných fotek, mediální výstup na jejich adresu pak považovala ČSSD za přiměřený.

Bývalý volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík.
Modrý tým na airsoftu v roce 2010.

Městský soud v této věci rozhodoval už třikrát, dvakrát mu totiž případ vrátil odvolací Vrchní soud v Praze. Poprvé městský soud vyšel žalobcům vstříc jen částečně, podruhé žalobu smetl ze stolu úplně. Odvolací soud se poté do nižší instance pustil s tím, že její rozhodnutí je nepřezkoumatelné, neodpovídá formálním nárokům soudního řízení a nevypořádalo se s důkazy. Loni v dubnu se městský soud zabýval kauzu potřetí, tentokrát už se plnou vahou přiklonil na stranu někdejších sympatizantů ODS.

Soud nařídil omluvu dopisem i na webu

Omluva modrému týmu

Omluva sedmi členům modrého týmu se má podle prvoinstančního rozsudku objevit na webu ČSSD, kde má zůstat deset dní. Omluva každému z žalobců má mimo jiné znít následovně:
Omlouváme se Vám, že jsme o Modrém týmu, jehož jste členem, dne 3.5.2010 neoprávněně uvedli, že:
- Vaším úkolem coby člena Modrého týmu je hlavně ničit předvolební pokojná setkání ČSSD s občany a vyvolávat na nich konflikty s policií a příznivci ČSSD.
- Vám Občanská demokratická strana na takové akce poskytuje coby svému příznivci i adekvátní bojový výcvik a že
- spolu s ostatními členy Modrého týmu s bojovým výcvikem srovnatelným s obávanými komandy ČEZ útočíte na pokojná setkání ČSSD s občany s jediným cílem, znemožnit Sociální demokracii Ústavou dané právo shromažďovací a vyvolávat konflikty s policií a že jste nástrojem metod až nápadně připomínajících praktiky nacistické NSDAP.
Výše uvedenými tvrzeními jsme porušili Vaše právo na ochranu osobnosti, zejména právo na čest a dobrou pověst.“

„Nebylo prokázáno, že by konkrétně žalobci byli ti členové Modrého týmu, kteří se označených bojůvek zúčastňovali, a pak veškeré formulace, které zazněly jak na tiskové konferenci, tak byly následně zveřejněny na internetových stránkách žalované, jsou nepřiměřeným hodnocením,“ stojí v rozsudku soudkyně Jaroslavy Lobotkové. ČSSD podle verdiktu musí každému z nařčených zaslat omluvný dopis, soudkyně jí současně nakázala omluvu zveřejnit na svém webu.

Sociální demokraté rozsudek nepřijali, jejich odvolání tento týden projedná právě pražský vrchní soud. Pokud jejich podnět zamítne, kauza se tím s končenou platností uzavře. A bývalí členové Modrého týmu mohou začít vyhlížet omluvu. ČSSD dnes spor komentuje velmi zdrženlivě. „Ve vámi dotazované věci vedeme soudní spor, ve kterém čekáme na pravomocné rozhodnutí,“ sdělil jen serveru Lidovky.cz mluvčí strany Mikuláš Klang.

Advokát Vyskočil poznamenal, že jeho klientům ublížilo především srovnání s NSDAP. Pozastavil se také nad tím, jak dlouho se spor u soudů vleče. „Samozřejmě sedm let soudních sporů je neúměrně dlouhá doba, v tomto případě zejména způsobená tím, že Městský soud v Praze dvakrát nesprávně rozhodl a teprve až po dvou zásazích Vrchního soudu v Praze vydal rozhodnutí správné,“ uvedl.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz