130 let

Soud za „urážky islámu“

Česko

Nizozemského poslance Geerta Wilderse čeká žaloba - přirovnal islám k nacismu

HAAG Je to ještě využívání svobody slova, nebo už podněcování k nenávisti?

Debata, kterou kontroverzní nizozemský poslanec Geert Wilders vyvolal svým „protiislámským“ filmem Fitna (Rozvrat) a podobně laděnými výroky, se přesune do soudní síně. Amsterdamský odvolací soud totiž včera zvrátil předchozí rozhodnutí prokuratury a nařídil Wildersovo obžalování.

Jak soud uvedl ve svém prohlášení, důvodem je „podněcování k nenávisti a diskriminace, založené na jeho prohlášeních o muslimech a jejich víře v různých médiích“. Amsterdamská prokuratura, která loni stíhání Wilderse odmítla s odkazem na svobodu slova, se hodlá soudním příkazem řídit. Žaloba by prý měla být hotova během roku.

Wilders vyvolal rozruch mimo jiné přirovnáním islámu k nacismu, respektive koránu k Hitlerově knize Mein Kampf (Můj boj). „Pan Wilders se dopustil urážky islámských věřících,“ uvedl dále amsterdamský soud a dodal: „Podněcování k nenávisti v demokratické společnosti představuje vážnou věc, a je tedy třeba ve veřejné debatě stanovit jasnou hranici.“ „Je to černý den“ Sám Wilders s tímto závěrem nesouhlasí. „Je to černý den a útok na svobodu slova v Nizozemsku. Jsem přesvědčen, že můžu být (u soudu) pouze osvobozen,“ řekl agentuře Reuters. A na svých internetových stránkách pak dodal: „Kdo povstane za práva naší kultury, pokud budu umlčen?“

Wilders je zakladatelem a předákem Strany pro svobodu, která se důrazně staví proti přistěhovalectví. Loni vyvolal hněv muslimů výše zmiňovaným krátkometrážním filmem Fitna, ve kterém jsou záběry z teroristických atentátů v USA v září 2001 a dalších pumových útoků prokládány citacemi z koránu. Cílem filmu bylo podle jeho tvůrců představit korán jako „fašistickou knihu“ podněcující násilí a netoleranci.

Nizozemská veřejnost film přijala lhostejně a přes obavy úřadů nevypukly žádné nepokoje, i když v zemi je silná muslimská menšina. Proti filmu však byly podány desítky žalob, které haagská prokuratura ale smetla ze stolu. Řada stěžovatelů se pak odvolala.

Mezitím vyvolala Fitna rozruch v zahraničí. V některých islámských zemích - například v Pákistánu, Íránu a Indonésii - vypukly protesty. Za „útočně protiislámský“ označil 17minutový snímek i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Včerejší rozhodnutí postavit Wilderse před soud se v Nizozemsku nesetkalo s jednoznačným postojem politiků. Zatímco liberální VVD verdikt označila za „alarmující“, levicová PvdA uvítala, že o kauze rozhodne soud.

***

Wilders a jeho film Geert Wilders v roce 2004 opustil liberální stranu VVD -mimo jiné kvůli nesouhlasu s podporou vstupu Turecka do EU - a založil svoji Stranu pro svobodu. O rozruch se zhruba před rokem postaral svým filmem Fitna, kde ukazoval islám jako zdroj nenávisti. Již v roce 2005 se Wilders dostal do obecného povědomí jako hlasitý odpůrce evropské ústavy.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás