• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Spořitelny se bojí o svůj byznys

Česko

Premiér uvažuje o zrušení státní podpory stavebního spoření * Je to správný krok, tvrdí ekonomové

PRAHA Nejvýhodnější formu spoření v Česku čeká podle spořitelen kolaps. „Já jsem na zrušení podpory stavebního spoření připraven,“ uvedl totiž premiér Mirek Topolánek v rozhovoru pro včerejší Hospodářské noviny.

„Pokud by ke zrušení státní podpory skutečně došlo, znamenalo by to postupné zhroucení celého systému, ve kterém je zapojeno více než pět milionů obyvatel,“ řekl LN tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Za nepodložený považuje Šedivý premiérův výrok, že stavební spoření už dávno nemá charakter stavebního spoření. „Jen v roce 2007 si lidé ze systému stavebního spoření půjčili odhadem více než sedmdesát miliard korun. Další peníze investovali do bydlení klienti, kteří si vybrali peníze po pětiletém spoření. Stavební spoření je vedle hypoték nezastupitelným pilířem financování bydlení,“ dodal Šedivý.

Podle analytiků by tyto změny mohly vést k postupnému poklesu zájmu o úvěry na bydlení, a to i přesto, že v krátkém časovém horizontu by naopak došlo k obrovskému nárůstu zájmu o tento typ spoření. Lidé by totiž začali spoření hojně uzavírat tak, aby ještě stihli využít stávajících výhodných podmínek.

„Na druhou stranu by zrušení podpory stavebnímu spoření bylo krokem správným směrem, protože narovná současné neférové podmínky v oblasti investování v České republice,“ konstatoval Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.

Také podle Davida Marka z Patria Finance současná státní podpora znevýhodňuje ostatní, nedotované formy spoření či investování. Lidé by tak po zrušení podpory mohli začít investovat jinam, například do cenných papírů.

Vladimír Pikora z Next Finance se výrokům předsedy vlády nediví. „Veřejné finance jsou dlouhodobě ve špatném stavu, a když se škrtá všude, tak bylo jen otázkou času, kdy přijde na řadu stavební spoření,“ dodal Pikora.

Místo úplného zrušení podpory dojde k postupnému omezování Nelze očekávat, že by se vláda rozhodla státní podporu zcela zrušit ze dne na den. Ministr financí Miroslav Kalousek v reakci na výrok premiéra uvedl, že okamžité zrušení by stavební spoření položilo.

Podle oslovených analytiků tak vláda nakonec sáhne nejspíš k postupnému omezování státní podpory. „Snížení podpory asi nebude dramatické a bude kombinováno s dalšími prvky odrazujícími od využívání tohoto produktu. Uměl bych si představit, že lidé budou například nuceni déle spořit, aby jim byla přiznána podpora,“ konstatoval Pikora.

Lidé také budou v čím dál větší míře využívat hypoték, které se v budoucnu podle analytiků stanou hlavním nástrojem podpory bytové výstavby. Pro hypoteční ústavy se možným zrušením podpory nic zásadního nemění. „Zrušení podpory stavebního spoření se nás nijak negativně nedotkne,“ potvrdila mluvčí Hypoteční banky Pavla Hávová.

Odborníci se přesto shodují, že i kdyby se stát nakonec rozhodl podporu nezrušit, počet nových uzavřených smluv stavebního spoření bude letos rekordní.

„Pikantní by potom bylo, kdyby kvůli nedostatečné politické podpoře k žádným změnám nedošlo. Jednalo by se tak o obrovskou reklamní kampaň zadarmo,“ dodal Pikora.

***

Jak funguje státní podpora stavebního spoření

* člověk může od státu získat příspěvek až tři tisíce korun ročně * úroky z vkladů jsou zcela osvobozeny od daní z příjmů * úroky z úvěrů ze stavebního spoření lze odečíst od daní * státní podpora činila asi 15 miliard korun ročně, v dalších letech by měla postupně klesat až na 11 miliard

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás