Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS může mít na Plzeňsku hejtmana, dostala nabídku od STAN a Pirátů

Česko

  11:27
Plzeň - STAN a Piráti v Plzeňském kraji v úterý vyzvali ODS k jednání o koalici a nabídli občanským demokratům funkci hejtmana. Kdyby se STAN, Piráti a ODS, jež kandidovala s TOP 09, spojily, měly by 25 křesel ve 45členném krajském zastupitelstvu.

Piráti a STAN v Plzni slaví. foto: Petr EretMAFRA

Martin Půta bude dál hejtmanem na Liberecku. Piráti a ODS získají v radě po dvou mandátech

V úterý to řekli lídři a vyjednavači za STAN a Piráty Josef Bernard a Rudolf Špoták. Vítězné ANO s 12 mandáty by zůstalo v opozici. ODS ale trvá na tom, že bude jednat až od soboty po druhém kole senátních voleb, což se STAN a Pirátům nelíbí.

Kraj by podle Bernarda měl řešit problémy s koronavirem a hroutící se sušickou nemocnicí. „Nechceme, aby osobní ambice bránily dalšímu postupu. Nabízíme ODS a TOP 09 hejtmana a další místa v radě podle paritního zastoupení,“ řekl Bernard.

„Do konce druhého kola senátních voleb nejednáme,“ napsal v sms zprávě hlavní vyjednavač za ODS Martin Baxa. ODS uvádí, že se chce tento týden soustředit na podporu svého senátního kandidáta Lumíra Aschenbrennera. Baxa nabídku STAN a Pirátů považuje za velmi vstřícnou. „Jsme připraveni jednat se zástupci bloku (STAN a Piráti) bezprostředně po skončení druhého kola senátních voleb, a to jako s prvním partnerem,“ sdělil Baxa.

Exministr Martin Kuba bude zřejmě hejtmanem. Na jihu Čech vzniká široká koalice v čele s ODS

„Říkáme: Pojďme urychlit sestavování krajské vlády a ustupujeme z naší podmínky, že hejtman bude od nás, tedy z našeho nejsilnějšího klubu (STAN a Piráti, kteří mají dohromady 14 mandátů),“ uvedl Bernard. ANO získalo 12 křesel, ODS 11, STAN a Piráti shodně po sedmi zastupitelích. SPD a ČSSD mají po třech a KSČM dvě křesla. Bernard dodal, že STAN a Piráti jsou stále ochotni jednat i s ANO, ale podobnou nabídku jako dnes dali ODS a TOP O9, zatím hnutí neudělali.

ANO vyhrálo v deseti krajích, na hejtmana může pomýšlet ve třech. Trendem voleb je obcházení vítěze

STAN a Piráti, dvě nejúspěšnější strany letošních voleb v kraji, se domnívají, že ke koalici směřují ODS, TOP 09 a ANO, zřejmě i s podporou ČSSD, stejně jako je to už dva roky na plzeňském magistrátu.

„Předpokládáme, že to teď neudělají, když jsme je dnes takhle vyzvali. Hodíme rukavici a uvidíme, jak s tím ODS s TOP 09 naloží,“ uvedl Špoták.

Vítězné ANO nabízí na Vysočině podporu hejtmana z jiné strany. Na jihu Čech se rýsuje koalice s hejtmanem Kubou

Vyjednavači ODS i ANO v pondělí řekli, že chtějí jednat se všemi stranami kromě SPD a KSČM. Podle informací ČTK je část ODS ostře proti spojení s ANO. Místopředseda krajské ODS Pavel Karpíšek uvedl, že strana chce jednat s ANO i se STAN a Piráty.

Piráti a STAN vyčítají ANO a ODS zdržovací taktiku. Kdyby se podle nich otevřeně spojily před druhým kolem volby do Senátu, poškodilo by to Aschenbrennera a výrazně by posílil konkurenční kandidát Daniel Kůs z Pirátů. „Aschenbrennerovi vůbec nemůže před senátními volbami ublížit koalice ODS s Bernardem (STAN a Piráty), ale může mu ublížit spojení ODS s ANO,“ dodal Špoták.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat