Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Složení krajské rady ve středních Čechách je dohodnuto, hejtmankou bude Pecková

Petra Pecková na tiskové konferenci hnutí STAN k výsledkům krajských a senátních voleb, která se konala 3. října 2020 v Praze. foto: ČTK

Praha - Strany ve středních Čechách se dohodly na složení nové krajské rady. STAN a ODS budou mít po čtyřech křeslech, Piráti dvě a Spojenci pro Středočeský kraj jedno. Hejtmankou bude volební jednička STAN Petra Pecková, jejím statutárním náměstkem lídr ODS Martin Kupka, vyplynulo z informací od stran po úterním jednání na krajském úřadě.
  18:44aktualizováno  20:10

Moravskoslezské ANO podepsalo koalici s ODS, lidovci a ČSSD. Hejtmanem zůstane Vondrák

Vítězní STAN se domluvili na spolupráci s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. Široká koalice se bude opírat o 50 z celkového počtu 65 hlasů v zastupitelstvu. ANO, které dosud ve středních Čechách vládlo, skončí s 15 hlasy v opozici.

Podle Peckové vyjednavači našli shodu na rozdělení resortů, jménech radních, předsedů a místopředsedů výborů i komisí. „Důležitá pro všechny při obsazení jednotlivých postů byla především odbornost,“ uvedla Pecková. Jako nová hejtmanka bude mít ve své gesci vnější vztahy, bezpečnost, komunikační technologie (ICT) a digitalizaci.

Nová krajská vláda bude mít dva radní pro dopravu, jeden má mít na starosti silniční infrastrukturu a druhý veřejnou dopravu. „Pokládáme dopravu za tak významnou oblast pro Středočeský kraj, že jí chceme posílit v radě personálně,“ řekl Kupka. Zatímco on bude mít na starosti silniční infrastrukturu, radním pro veřejnou dopravu bude Petr Borecký (STAN).

Exministr Martin Kuba bude zřejmě hejtmanem. Na jihu Čech vzniká široká koalice v čele s ODS

Finance a strategie má řídit Věslav Michalik (STAN), školství a sport Milan Vácha (STAN), sociální věci Martin Hrabánek (ODS) a zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Radním pro investice a majetek bude Libor Lesák (ODS).

Lídr Pirátů Jiří Snížek by měl mít mít na starosti regionální rozvoj a územní plánování. Druhým resortem Pirátů bude životní prostředí a zemědělství, které povede Jana Skopalíková. Radním pro kulturu, památky a cestovní ruch se stane lídr TOP 09 Jan Jakob.

Jednání o koalici v Karlovarském kraji uvázla, Místní míří do opozice. Blokují tak velké strany

Na jednání podle Snížka zaznělo, že radní by neměli být zároveň starosty. Už v neděli svůj ochod z čela radnice v Mnichovicích avizovala Pecková, k témuž se podle Snížka chystá i Jakob, který je starostou Roztok. Ve vedení radnic jsou také Kupka (Líbeznice), Michalik (Dolní Břežany), Borecký (Úvaly), Hrabánek (Slaný) a Vácha (Psáry).

V příštím týdnu budou navržení radní a předsedové výborů pracovat na programovém prohlášení, které bude součástí koaliční smlouvy. Nová koalice se bude opírat o 50 z celkového počtu 65 hlasů v zastupitelstvu. STAN mají 18 křesel, druhá ODS 16, Piráti 12 a Spojenci, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení, čtyři. ANO, jež ve středních Čechách dosud vládlo, získalo ve volbách 15 mandátů a náleží mu opoziční role.

V příštím týdnu budou navržení radní a předsedové výborů pracovat na programovém prohlášení, které bude součástí koaliční smlouvy. V úterý, ve středu a ve čtvrtek se budou scházet programové skupiny vždy po hodině od 14:00 do 18:00. 

Výsledné dokumenty musejí schválit stranické orgány a samotný podpis koaliční dohody je naplánovaný těsně před ustavujícím jednáním zastupitelstva. Podle Snížka to tak bude z hlediska logistiky nejlepší, protože by ho mělo stvrdit všech 50 koaličních zastupitelů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!