130 let
Částečně zaplavený areál firmy Ostramo -Vlček, kde došlo následkem povodní k...

Částečně zaplavený areál firmy Ostramo -Vlček, kde došlo následkem povodní k ekologické havárii .Modročerná hladina vody s mazutem a dalšími ropnými substancemi (13. 7. 1997) | foto: ČTK

Doporučujeme

Největší soudní spor státu: za zatopenou chemičku nemusí platit 16 miliard

Česko
  •   6:00
PRAHA - Česká republika s konečnou platností vyhrála největší soudní spor ve své historii. Stát podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR nemusí zaplatit více než 16 miliard jako údajnou škodu, která vznikla ostravské chemičce Ostramo Vlček při povodních v roce 1997. Proti českému státu stála kyperská společnost Retise Enterprises Limited, jejíž skutečný vlastník se dodnes skrývá v offshorových strukturách. Spekulovalo se však o tom, že firmu Retise kontroluje některá z velkých česko-slovenských finančních skupin.

Tímto rozsudkem se definitivně zhatil pokus o získání obrovské částky ze státní kasy. V historii České republiky jde o největší soudní spor, který možná není veřejnosti tak známý jako například kauza Diag Human, ale jeho dopady by v případě prohry byly pro státní rozpočet velice dramatické.

Původ nebývale komplikovaného sporu má svůj počátek v červenci roku 1997, kdy se přes chemičku Ostramo Vlček převalila ničivá povodeň. Majitel firmy Vítězslav Vlček pak v roce 2000, tedy až po třech letech, podal žalobu na státní podnik Povodí Odry, který patří do gesce ministerstva zemědělství. Státní firma podle žaloby nedostatečně pečovala o hráze, které měla na starosti. Tím měla zavinit poškození areálu chemičky, z čehož se prý závod nikdy nevzpamatoval.

Čtrnáctiletá soudní kalvárie Povodí Odry.

Ve skutečnosti však chemička už od jara 1997, tedy ještě před povodněmi, nevyráběla a nehradila své závazky. Vlček přesto žádal od Povodí Odry odškodnění ve výši téměř 1,3 miliardy korun.

Poté, co společnost Ostramo Vlček soud na začátku tisíciletí poslal do konkurzu, její nároky přešly za zvláštních okolností přes firmu Transkorekta na kyperskou společnost Retise Enterprises Limited se sídlem v Nikósii. Ta potom v soudních řízeních požadovala od Povodí Odry náhradu škody už ve výši 8,1 miliardy korun.

Kvůli délce sporu a vzrůstajícím úrokům z prodlení se však požadovaná suma později vyšplhala až na dvojnásobek, tedy na neuvěřitelných 16,4 miliardy korun. Po nedávném rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR v Brně však je tato hrozba definitivně zažehnána. Soud totiž potvrdil dřívější rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, který změnil původní pro stát nevýhodné rozhodnutí Okresního soudu v Ostravě a žalobu zamítl.

ČTĚTE TAKÉ:

„Je to pro nás velké vítězství, i když jsme ho v duchu očekávali,“ řekl LN obchodní ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček. Podle něj šlo o extrémně dlouhý a vyčerpávající spor.

„Chvílemi bylo až neuvěřitelné, co se v této kauze proti našemu podniku objevilo,“ dodal Vlček. (Osoba Čestmíra Vlčka nemá žádný příbuzenský či jiný vztah k Vítězslavu Vlčkovi, původnímu vlastníkovi firmy Ostramo Vlček.) Stát od roku 2007 změnil svoje právníky a Povodí Odry začala zastupovat advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges. Stalo se tak poté, co Okresní soud v Ostravě rozhodl, že žaloba proti Povodí Odry na náhradu škody je důvodná.

„Bohužel se z důvodu advokátního tajemství nemohu k detailům sporu blíže vyjadřovat. Nicméně obecně mohu říci, že jsem nesmírně rád, že jsme v tomto extrémně složitém sporu státu pomohli zachránit více než 16 miliard korun. I z tohoto výsledku je vidět, že angažování kvalitních právníků se státu vyplatí,“ sdělil LN vedoucí partner advokátní kanceláře WGM Karel Muzikář.

Nákladné vymáhání

Společnost Retise Enterprises Limited proti státu dlouhá léta zastupovala advokátní kancelář Toman, Devátý&Partneři. Zájmy kyperské firmy až v poslední fázi sporu začal hájit Lukáš Eichinger z pražské právní kanceláře Erad Legal.

Eichinger proti státu zastupuje i kyperskou firmu SG Solar Green Limited (dříve Lapursa), která požaduje po České republice téměř miliardu korun jako náhradu škody způsobené tím, že ministerstvo financí v roce 1997 údajně nezabránilo vytunelování CS Fondů. Skuteční vlastníci této kyperské firmy jsou také ukrytí v offshorových strukturách.

Bez majetku

Retise Enterprises Limited má podle verdiktu Nejvyššího soudu do tří dnů od právní moci rozsudku zaplatit prostřednictvím právní firmy WGM podniku Povodí Odry téměř čtyři miliony korun jako náhradu nákladů dovolacího řízení. Kyperská firma však v termínu nic neuhradila. Je více než pravděpodobné, že Povodí Odry miliony nikdy neuvidí, protože vymáhání by bylo velice nákladné. Retise Enterprises Limited nemá v České republice žádný majetek a nejspíše je na tom podobně i na Kypru.

Spekulanti v podobných případech většinou žalují prostřednictvím účelově založených offshorových skořápek nejen kvůli utajení skutečných vlastníků, ale i proto, aby se vyhnuli případnému hrazení nákladů řízení.

Autor: István Léko
  • Vybrali jsme pro Vás