• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Stavebnictví: žádný optimismus

Česko

Stavební firmy jsou v nelehké situaci. Nejenže očekávají další pokles odvětví, obávají se také o své tržní podíly.

Navíc podle nich roste podíl úplatků.

PRAHA Přestože se na realitním trhu objevují první signály opatrného oživování, předpovědi stavebních firem zůstávají negativní. V současnosti očekávají představitelé stavebních firem celoroční pokles svého oboru o pět procent (v lednu o tři procenta). Podle většiny z nich přijde stabilizace a návrat k růstu nejdřív v roce 2011. Vyplývá to z výsledků nejnovější Kvalitativní studie českého stavebnictví 2010, kterou připravila společnost CEEC Research ve spolupráci se společnostmi KPMG Česká republika, Ipsos Tambor, Credos, BenchCom a Korado.

„Investic v soukromém sektoru je stále nedostatek. Má-li tedy oživení přijít v roce 2011, bude zásadní roli hrát veřejný sektor,“ řekl Andreas Höfinghoff, partner firmy KPMG Česká republika, odpovědný za stavebnictví. Vzhledem k rostoucímu deficitu veřejných financí bude podle něj třeba věnovat více pozornosti partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Příliš optimisticky stavební firmy nevidí ani předpokládané tržby. Jejich pokles očekává až 49 procent respondentů a vzrostl i odhad výše tohoto poklesu: zatímco v lednu letošního roku čekali odborníci propad prodejů v průměru o 1,4 procenta, nyní už o 2,5 procenta. Velké stavební společnosti jsou ještě pesimističtější: s poklesem tržeb počítá 79 procent z nich, přičemž propad podle nich bude tvořit 6,6 procenta.

Někteří sílu ztrácejí, jiní nabírají Výrazně vzrostla nejistota společností, pokud jde o vývoj jejich tržního postavení. Pouze 40 procent dotázaných stavebních firem očekává upevnění své pozice na trhu, což je opět značný propad oproti lednu, kdy bylo optimistů až 62 procent. Největší nejistota přitom panuje v segmentu společností zabývajících se inženýrským stavitelstvím, kde ji pociťuje až 44 procent respondentů. Naopak v segmentu velkých stavebních společností počítá s určitou ztrátou svého tržního podílu jen sedmnáct procent respondentů. Firmám ubývají také stavební zakázky. Celková vytíženost kapacit respondentů činí v současnosti podle jejich vyjádření zhruba 74 procent. Největší vytíženost přitom udávají velké stavební společnosti, avšak i u nich vytížení kapacit klesá.

Byznys dělají zejména kontakty Alfou a omegou stavebního odvětví se podle mínění dotazovaných odborníků stávají stále silněji osobní kontakty, které výrazně zvyšují šance na získání potřebné zakázky. Až za nimi se jako rozhodující faktory pro přidělení zakázky objevují například dlouhodobá spolupráce, výběrová řízení nebo přímá poptávka zákazníků.

Znepokojující je i vnímání pokračujícího poklesu transparentnosti výběrových řízení, kde podle průzkumu hrají stále větší roli úplatky.

Podle posledních údajů nebylo požádáno o úplatek už jenom 42 procent dotázaných stavebních společností, zatímco ještě loni to bylo téměř šedesát procent firem.

Všechny dotázané stavební společnosti se shodují na nedostatečné poptávce, jejíž dopad na hospodářské výsledky společností oproti lednu ještě vzrostl. Firmy přitom zmiňují nedostatek jak soukromé poptávky, tak i poptávky financované z veřejných zdrojů.

Jako další problémy, které mají největší negativní dopad na jejich podnikání, zmiňují stavební společnosti stejně jako v lednu státní a úřední byrokracii, tvrdou konkurenci a nedostatek prostředků k financování svých aktivit. Klíčovou prioritou pro dalších dvanáct měsíců je pro ně i nadále zvýšení efektivity fungování stavebních společností.

Autor: