Stříbrná tečka Špotákové a Báby

Loučení se sezonou s plnou parádou? Ne tak docela, ale loučení se ctí určitě ano.

Oštěpařka Barbora Špotáková a výškař Jaroslav Bába obsadili při Světovém atletickém finále v Soluni shodně druhá místa.

SOLUŇ/PRAHA Úřadující vicemistryni světa Barboru Špotákovou nyní přehodila pouze Ruska Maria Abakumovová. Bronzová z Berlína se předvedla nejlépe hned v první sérii - 64,60, zatímco česká olympijská vítězka a světová rekordmanka hodila nejdál ve druhém ze čtyř pokusů - 63,45 metru. Mistryně světa Steffi Neriusová uzavřela kariéru třetím místem (62,59).

„Tenhle závod odpovídal trendu celé mé letošní - stříbrné - sezony. S druhým místem jsem vcelku spokojená, stejně jako se sezonou,“ uvedla Špotáková zápolící s bolavým loktem pro server Českého atletického svazu. „Pocitově mi to přišlo takové utahané. Letos pro mě bylo těžké závody si užívat, neměla jsem pocit, třeba jako loni, že mi jde všechno,samo‘. Proto musím být spokojená,“ dodala svěřenkyně Rudolfa Černého, která v Soluni útočila na čtvrté vítězství ve Světovém atletickém finále v řadě a loni při něm vytvořila světový rekord 72,28 metru.

Za druhé místo obdržela prémii 20 000 dolarů (asi 350 000 korun) a na stejnou odměnu dosáhl také výškař Jaroslav Bába, kterého překonal pouze mistr světa Jaroslav Rybakov z Ruska.

Oba zdolali 232 centimetry, Rybakov napotřetí i 234 a Bába si po dvou neúspěších nechal nastavit 236, kde ovšem neuspěl.

„Už jsem byl unavený, i když to nebylo úplně špatné. Jsem rád, že jsem se dokázal připravit, po mistrovství světa se mi už nechtělo trénovat,“ přiznal svěřenec trenéra Jana Janků . „Druhé místo je určitě dobrá náplast, až na šampionát v Berlíně to byla dobrá sezona,“ připomněl své páté místo za 223 centimetry závodník, který se letos vrátil k někdejším výškám a soluňským výkonem zůstal pouze centimetr pod svým letošním maximem.

Vítězný Rybakov získal prémii 30 000 dolarů - byly daleko?

„Trochu mi dneska přišlo, že Rybakov je k neporažení, ale určitě se porazit dá,“ usmál se Bába.

Sobotním vrcholem byla stovka mužů, při níž po většinu závodu vedl Jamajčan Asafa Powell, na šachovnici jej však o dvě setiny předstihl Američan Tyson Gay (9,88).

Včera patřila největší pozornost jamajské hvězdě Usainu Boltovi a ten na dvoustovce nezklamal. Šachovnicí prolétl v čase 19,68, druhému v pořadí, Američanu Spearmonovi, časomíra ukázala 20,21...

Petr Svoboda zvládl 110 metrů nad plůtky za 13,50 a skončil čtvrtý jako nejlepší překážkář bílé pleti, a dálkař Roman Novotný obsadil za výkon 764 cm osmé místo.