Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ta recenze si zaslouží smazat

Česko

HUDEBNÍ DIÁŘ

Internet je dobrý sluha, ale zlý pán – na tom se většina pravidelných nenáhodných uživatelů shodne. Jenže někdy bohužel není ani moc dobrý sluha a příkladem budiž internetové diskuse, které mají, nebo spíš kdysi dávno měly, sloužit. Ve skutečnosti jde – spolu s animovanými reklamními bannery – o největší a nejzákeřnější vygenerované zlo. Vynecháme-li vyhlášené studnice lidové moudrosti iDnes a Novinky, spousta „legrace“ se dá užít i na fórech, které se týkají hudby.

Americký hudební magazín Rolling Stone otiskl recenzi na nové album britské kapely Oasis. Deska je to velmi mdlá, takže ve stručné, jasné a poměrně dost trefné recenzi, kde dostala dvě a půl hvězdičky z pěti možných, jí Jody Rosenová ještě docela lichotila. Okamžitě (patrně díky dalšímu ďábelskému vynálezu, RSS) po zveřejnění článku na internetovém portálu magazínu se do diskuze sesypaly fanouškovské vosy s neodbytnou potřebou vyjádřit svůj kategorický nesouhlas. Asi nějak takto: Měla by ses naučit psát recenze, aby z toho nevznikaly takové věci./ Jsi úplně mimo./ Jody, nech si svůj názor pro sebe./ Ty ale musíš být pěkná kráva./ Měla by sis vzít nějaké žurnalistické kurzy, Jody./ Tahle recenze je špatná a měli byste ji předělat./ Jody, níže je moje recenze na Oasis, mohla by sis ji přečíst, abys věděla, jak ji máš příště napsat./ Tahle recenze si zaslouží smazat./ Jody, měla bys odejít z novin, než bude PŘÍLIŠ pozdě./ Najdi si lepší práci!

Možná by si něco (lepšího) na práci mohli najít autoři těchto, často nadužívaných perel v diskusi. Nikdo nemá rád, když mu kritizují jeho oblíbenou kapelu. Není to příjemné od kamarádů ani od nějaké Jody v hudebním časopise. Když Honza Dědek v loňském článku v Reflexu o Against Me! napsal, že jejich nová deska je „poměrně bezzubá“ a že se kapela „propracovala k čistému neopunku“, a dal je do jednoho pytle s Green Day, Offspring a Billy Talent, vztekala jsem se. Pak jsem si ale vzpomněla, že mám ten... vlastní názor, který je naštěstí jiný. Je dobré vědět, komu v tomto zmateném světě názorů věřit.

Negativní recenze jsou stejně užitečné jako jakékoliv jiné. Navíc šikovný autor z nich může vytřískat i nejeden vtip. Copak dneska někdo nakupuje desky na základě recenzí? Od té doby, co týdně vychází desítky a stovky nahrávek, zredukovala se recenze na informaci o tom, že ta která deska vyšla, a názor v ní projevený je jen příjemnou nadhodnotou.

Škoda, že tady pod článkem není diskuse, nechala bych všem zúčastněným vzkaz klasika: Myslím, že všichni máte pravdu kromě mě. Takže zapomeňte, že jsem něco řekla.

O autorovi| Jana Kačurová, redaktorka LN

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...