Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tendry Lesů ČR? Vše se vyšetří

Česko

říká ministr Petr Gandalovič, podle jehož informací byla soutěž na auta pro státní podnik v pořádku

Že bych měl být odvolán?

Předpokládám, že by mi to pan premiér řekl při návštěvě ministerstva, míní ministr zemědělství Petr Gandalovič.

* LN Váš stranický kolega a místopředseda kontrolního výboru sněmovny Libor Ježek řekl, že má kontrolní výbor vážné pochybnosti o tendru, na jehož základě státní podnik Lesy České republiky nakoupil 250 aut. Fabie stály 90 milionů, dodává je dealerská firma Okim z Ústeckého kraje, odkud jste i vy. Vám připadá tendr v pořádku?

Nejsem o tom tendru přesně informován. O nějakých detailech, kdo byl vítěz. Jenom jsem se ptal pana ředitele, jestli všecko proběhlo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a on mě ubezpečil, že ano. A dál jsem se celou situací nezabýval. Abych studoval hospodaření podniku do detailu, jaká kupuje auta, to si myslím, že je odpovědnost generálního ředitele.

* LN Jde ale přece o státní podnik, který přímo spadá pod kompetenci ministra zemědělství. A 90 milionů není malá částka...

Já se přiznám, že si ani nejsem jist, kolik to na jedno auto vychází. Opravdu musím říct, že jsem se doposud, do té doby, než jste mi zavolal, pouze ptal pana ředitele, zda je to všecko v pořádku, zda tender proběhl v souladu se zákonem, to znamená, že byla vybrána nabídka, která byla nejvýhodnější. To jsem dostal odpověď, že ano. Pokud je v tom nějaký problém, bude se tím zabývat kontrolní výbor sněmovny, nechám si od pana ředitele vypracovat analýzu této zakázky a nepochybně na všechny otázky odpovím.

* LN Znáte lidi z firmy Okim, pana Šáru nebo pana Havlatu? To jsou podnikatelé z Ústeckého kraje, kteří podle dostupných veřejných zdrojů byli kromě jiného druhým největším sponzorem ODS v roce 2006 v Ústeckém kraji. Takže by mě docela překvapilo, kdybyste je neznal...

Já je opravdu neznám. Já s těmi lidmi nepřišel do styku.

* LN Asi je to tedy celé docela povedená náhoda...

Promiňte, jestli mi dáte otázku, já na ni dám odpověď, jinak na vaše spekulace neumím odpovídat. Já znovu opakuji, že jsem požádal předběžně pana ředitele státního podniku, který odpovídá za jeho hospodaření, o informace, zda tato zakázka proběhla v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Pokud to někomu nějakým způsobem připadá divné, tak má řádným způsobem buď upozornit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, nebo případně další kontrolní orgány.

* LN Za nákup informačního systému daly Lesy ČR zhruba 150 milionů korun. Bez výběrového řízení. Pak vše zkrachovalo a Lesy ČR firmě s pochybnou vlastnickou strukturou zaplatily penále 120 milionů. Vy jste před časem podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Proč jste ale podávali trestní oznámení na neznámého pachatele, když je pod plnou mocí pro bývalého šéfa IT sekce Lesů ČR pana Jiránka podepsán tehdejší ředitel Lesů ČR Jiří Holický?

To je otázka pro ředitele státního podniku, který je odpovědný za hospodaření státního podniku. Já nezjišťoval, jestli podali oznámení na neznámého pachatele, nebo na konkrétní osobu. Myslím, že ve svém důsledku je to jedno, protože pokud policie dojde k závěru, že je v podezření, že ten zločin spáchala konkrétní osoba, není pro ni problém, aby vznesla obvinění proti konkrétní osobě. Já nejsem právník a přišlo mi to v tu chvíli totéž.

* LN A není důvodem toho, že nepadlo trestní oznámení na Holického, třeba to, že ačkoli Lesům ČR šéfoval jen několik málo měsíců a musel odejít kromě jiného i kvůli odpovědnosti za podezřelé tendry, dostal odstupné téměř pět milionů korun?

To jednak není odstupné, je to takzvaná konkurenční doložka spojená s příslušnou finanční částkou. Za druhé jsme na toto téma hovořili s panem generálním ředitelem Lesů ČR Novákem a říkal mi, že tato částka ještě nebyla vyplacena. Pokud se ukáže, že i pan Holický nesl odpovědnost za příslušné rozhodnutí, respektive za příslušné porušování zákona, nepochybně i pro něj budou vyvozeny hospodářské důsledky.

* LN Mimochodem, vám nepřijde divné, že v účetnictví Lesů ČR nefiguruje těch 120 milionů za informační technologie? Jak je to možné?

Pokud nějaký pracovník udělal nějaké řeknu přímo falešné nebo nekryté objednávky, nezavedl to do účetnictví, tak to v účetnictví nemůže figurovat. Jde o porušení zákona a v současné chvíli probíhá policejní vyšetřování. Předpokládám, že se všechno řádně vyšetří a zjistí se, proč dotyčný pracovník takové kroky podnikl.

* LN Nejsou všechny mediálně propírané kauzy, které se teď na Lesy ČR valí, včetně podivných obchodů přes Hradeckou lesní a dřevařskou společnost, důvodem pro odvolání ředitele Nováka?

Já nevím, co se valí. Tyto věci spolu nesouvisejí a pokud spolu souvisejí, tak jedině proto, že najednou v tomto týdnu někomu záleží na tom, aby se věci týkající se Lesů ČR dostaly do popředí. V celostátních médiích jsou ve třech dnech za sebou otištěny tyto články. Jiná souvislost mezi těmito věcmi není a já je skutečně odmítám nazývat kauzami, protože to není žádná kauza, pokud prostě Lesy ČR prodávají dřevo prostřednictvím různých metod, ať už napřímo, nebo přes různé zprostředkovatele.

* LN Podle kuloárních informací už i kvůli Lesům ČR začíná i premiéru Topolánkovi docházet trpělivost. Mluví se o možnosti vašeho odvolání z ministerské funkce. Máte takové signály?

Pan premiér byl na návštěvě na ministerstvu zemědělství před čtrnácti dny. Myslím, že jsme o všech problémech hovořili velmi otevřeně. Problémy, které se podařilo řešit, pan premiér ocenil, u problémů, které jsou ještě dál otevřené, jsme si řekli, že je ta situace komplikovaná, ale že se na nich bude muset pracovat dál. Předpokládám, že kdyby takováto situace měla nastat, jistě by o tom se mnou pan premiér hovořil.

O autorovi| Petr Kolář, redaktor LN

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat