• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Teroristický útok na elektrárnu

Česko

Severokavkazští extremisté prý chtěli šokovat a ukázat, čeho všeho jsou schopni

MOSKVA/PRAHA Rusko se poprvé střetlo s významným projevem „energetického terorismu“. Severokavkazští rebelové totiž zaútočili na vodní elektrárnu. Hydroelektrárnu v Kabardinsko-balkarské republice na jihu Ruska vyhodili do povětří s největší pravděpodobností lidé islámského extremisty Amira Abdullaha. Podle agentury RIA Novosti, která se odvolává na důvěryhodný zdroj z tajných služeb, tento vůdce severokavkazských rebelů operuje právě v této oblasti.

Napadení elektrárny bylo dokonale připravené. Včera brzy ráno nejdřív skupina ozbrojenců střílela na policejní stanici v okresním městě Baksan. Byl to ale nejspíš pouze odpoutávací manévr. Ihned poté, kolem páté hodiny ranní, byl totiž zahájen útok na nedalekou elektrárnu. Útočníci zastřelili tři členy ochranky, další pracovníky surově zbili. Podle informací z ruských médií, která se odvolávají na vyšetřovatele, extremisté svázali personál izolepou a mučili ho – zaměstnance řezali nožem a bili do ledvin, aby jim sdělili, kde jsou hydroagregáty a vypínače rozvodových zařízení. Informační zdroje gerily to zpochybňují a tvrdí, že v elektrárně se nikdo „hrdinsky neprotivil“, a nebylo tedy ani nutné nikoho mučit, aby prozradil, kde se co nachází. Nakonec útočníci položili na různých místech strojovny pět bomb. Čtyři vybuchly, jednu se povedlo pyrotechnikům zlikvidovat.

Na stránkách kavkazských partyzánů se objevila zpráva, že útočníků bylo dvanáct. Ruské sdělovací prostředky a vyšetřovací orgány nepochybují o tom, že čin mají na svědomí místní islámští extremisté. Připouštějí ale, že mezi útočníky mohl být bývalý pracovník elektrárny, protože rebelové měli slušné informace o fungování objektu. Bomby navíc položili přesně tak, aby zlikvidovali generátory a vyřadili elektrárnu z provozu. K žádné velké energetické či humanitární katastrofě v oblasti ale nedošlo a nebylo to nejspíš ani cílem skupiny. Podle expertů z protiteroristického centra měl čin především šokovat a upozornit na to, že pokud budou rebelové chtít, dostanou se i na životně důležité objekty.

Amir Abdullah se stal vůdcem hnutí odporu po smrti dlouholetého velitele kabardinských rebelů Anzora Astěmirova. Ten byl zastřelen vládními oddíly před měsícem. Tehdy Amir Abdullah zahájil intenzivní útoky proti policejním a armádním jednotkám. Kromě toho dal příkaz k výbuchu na dostihovém závodišti v Nalčiku, při kterém zahynul 104letý veterán druhé světové války. Poslední útok na elektrárnu ale zařadili jak rebelové, tak i ruská prokuratura do kategorie „diverzních“, nikoliv teroristických akcí.

Na severním Kavkaze jsou desítky strategických objektů, mnohé z nich nejsou prakticky nijak střeženy. I dříve se rebelové pokoušeli na elektrárny zaútočit, nikdy ale nepronikly dovnitř.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Autor: Petra Procházková
  • Vybrali jsme pro Vás