V různých koutech Česka je nyní na internetových stránkách www.uklidmecesko.cz zaregistrováno zhruba 300 organizátorů a na tisíce dobrovolníků.
Černých skládek je po Česku několik tisíc a lidé na ně mnohdy odhazují i součásti elektrospotřebičů či aut, tedy nebezpečný odpad, nebezpečné látky pak mohou pronikat do životního prostředí. První ročník úklidové akce Ukliďme Česko má tedy za cíl nejen uklidit okolí, ale také mediálně zviditelnit dlouhodobě neřešenou problematiku černých skládek a přispět tím k prevenci jejich vzniku.
Již druhým rokem probíhá v ČR mapování černých skládek prostřednictvím projektu ZmapujTo.cz, díky němuž bylo nahlášeno a do mapy zaneseno již více než 3 000 černých skládek. Na základě takto sesbíraných dat vznikla myšlenka celostátní úklidové akce.
„K úklidovým skupinám se v sobotu může připojit kdokoliv, k registraci organizátorů místních úklidů, dobrovolníků a k vzájemné komunikaci mezi nimi nejlépe poslouží interaktivní mapa, kterou naleznete na našem webu,“ řekl jeden z organizátorů Miroslav Kubásek.
Na mapě zájemci o účast vidí přehledně například počet již přihlášených dobrovolníků, seznam organizátorů, ke kterým se mohou ve zvolené lokalitě připojit a také místa srazů jednotlivých úklidů. V mapě se zobrazují i nahlášené černé skládky, které mohou účastníci během akce uklízet.
Do projektu je zapojena i řada firem z oblasti služeb v odpadovém hospodářství. Ty nabízí v den akce nejrůznější benefity jako odvoz odpadu zdarma, slevy za uložení odpadů, prodlouženou otevírací dobu sběrných středisek, pytle a rukavice pro dobrovolníky.
I pro města a obce je projekt výhodný. Mají příležitost černé skládky na svém území odklidit levněji za pomoci dobrovolníků. Odklízení černých skládek je totiž poměrně nákladné. „Pokud se navíc skládky včas neodstraní, budou se časem rozrůstat a porostou tak i budoucí náklady na jejich likvidaci,“ varuje Kubásek.
Akce vychází z mezinárodně osvědčeného modelu "Let's Do It!". Tento typ jednodenních úklidových akcí proběhl úspěšně již ve více než 100 zemích za účasti 8,5 milionů dobrovolníků. Oproti Česku jich je v zahraničí výrazně více. Například ve Švédsku je zaregistrorváno 675 000 dobrovolníků, v Itálii 600 000, v Bulharsku 322 000. Nejméně jich je překvapivě v Německu, jen kolem stovky.