• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Jaderná elektrárna Temelín.

Temelín. | foto: Veis David , ČTK

Topolánek: Bez jádra to nejde

Česko
  •   14:16
PRAHA - Přestože jedna z vládních koaličních stran nechce o jaderné energetice ani slyšet, premiér se jí nahlas zastal. Mirek Topolánek tvrdí, že Česko do budoucna příliš dalších možností nemá. "Otevřená diskuse je potřebná," dodal premiér v narážce na postoj Strany zelených.
"V budoucnu bude totiž elektřina Česku chybět. Pokud bychom ji dováželi, tak totálně rezignujeme na určitou míru soběstačnosti," řekl premiér. Další zdroje jsou pro premiéra problémové. Zemní plyn by narušil energetickou bezpečnost, uhlí zase nesníží emise, řekl na evropském energetickém fóru v Praze.

Hlad po energiích odstartoval podle Topolánka změnu postoje k jádru v celé Evropě. Finsko například staví největší jaderný blok v Evropě a o potřebě energie z atomu uvažuje i celá řada dalších zemí, například Velká Británie či Portugalsko. "V Evropě jde o to, abychom uznali jadernou energetiku jako jeden z klíčových prvků snižování emisí oxidu uhličitého," řekl premiér.

Topolánek řekl, že obnovitelné zdroje nejsou řešením, i když jejich podíl do budoucna poroste. "Česká republika nikdy nemůže při rostoucí spotřebě dosáhnout dvacetiprocentního podílu obnovitelných zdrojů. Je to technicky nemožné," řekl Topolánek.

Česko je nyní jednou z mála evropských zemí, která má elektřiny dostatek a přebytky ve výrobě vyváží. Různé scénáře předpovídají, že bez výstavby nových zdrojů se někdy v průběhu následující dekády situace otočí a země bude zápasit s nedostatkem elektrické energie. Bod zvratu se ale dá posunout například úsporami ve spotřebě.

O tom, jak bude vypadat energetické budoucnost Česka, nyní jedná vládní energetická komise, kterou vede předseda Akademie věd Václav Pačes. Komise má předložit alternativní scénáře rozvoje a odhadnout trend vývoje až do roku 2050.
Autor: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás