Trápení Slavie se prohlubuje

Fotbalisté úřadujícího mistra v Plzni inkasovali v nastavení a ztratili další dva důležité body

PLZEŇ Propadák s Fiorentinou zanechal na fotbalistech Slavie větší stopy, než si sami připouštěli.

Čtyři dny po porážce v předkole Ligy mistrů se v Plzni protrápili k remíze 1:1, a ani na druhý pokus tak v lize venku nezískali tři body. „Měli jsme tenhle zápas vyhrát,“ ulevil si útočník Tomáš Necid.

Plzeňský stadion se pro slávisty stává noční můrou. Na jaře tady přišli o vítězství, když neproměnili dvě penalty, tentokrát je o ně připravil inkasovaný gól ve třetí minutě nastavení. Střídající Lukáš Vaculík z hranice pokutového území přesně zamířil pod břevno a Slavia odjížděla s nepořízenou.

„O dva body jsme se připravili sami, nezvládli jsme závěr. Zbytečně jsme se nechali zatlačit před branku,“ hledal příčiny kouč Slavie Karel Jarolím.

Jeho tým hrál přitom po vyloučení domácího Milana Petržely, který mimo hru šlápl na Tijani Belaida, od 40. minuty přesilovku. Využít ji však dokázal jen jednou, a to až čtvrt hodiny před koncem - napodruhé se z těsné blízkosti trefil Necid. „Bylo to těžší, než hrát proti jedenácti. Plzeň to zazdila a my se nemohli prosadit,“ přemýšlel střelec.

Vysvětlení bylo jednodušší. Slavia se stále trápí v útočné fázi. Její kombinace vázne a útočné akce jsou natolik předvídatelné, že jen málokdy soupeře překvapí. Výsledkem mírné převahy slávistů v Plzni tak byly jen tři slabé hlavičky a šance Necida, který v samostatném úniku v 15. minutě nedokázal udělat kličku plzeňskému brankáři.

Slavia i tři týdny po startu ligy marně hledá svoji tvář. Jiskra, odhodlání a pohoda z loňského podzimu jí citelně chybí. „V přípravě to vypadalo, že by to mohlo fungovat, ale bohužel asi ne. Chybí nám sebevědomí,“ přiznává Jarolím.

Když měl na hře svých svěřenců najít něco pozitivního, musel dlouho přemýšlet. „Snad, že se prosadil Necid. Dostal šanci a využil ji,“ nabídl Jarolím jeden příklad.

Domácí fotbalisté na tom nebyli o nic lépe. Svou aktivitou dokázali se soupeřem držet krok jen do Petržalova vyloučení, pak se upnuli na defenzivu a fanoušci si museli vystačit i s náznaky šancí. „Vůbec netleskáte!“ káral je pak hlasatel. Popravdě nebylo příliš čemu.

„Sparťanská buňka“ se raduje „Myslím, že jsme byli Slavii i přes oslabení vyrovnaným soupeřem. Do příležitostí jsme ji nepouštěli,“ oponoval plzeňský trenér Jaroslav Šilhavý přesto, že jedinou šancí jeho týmu dlouho zůstávala střela těsně vedle Davida Limberského. Jenže pak přišlo prodloužení a šokující rána Vaculíka, která vše změnila. „Teprve potom jsem si uvědomil, že by ten gól mohl na konci sezony hodně pomoci Spartě,“ vykládal po utkání záložník Pavel Horváth, ještě na jaře hráč největšího rivala Slavie.

Právě „sparťanská buňka“ v plzeňském týmu měla na remíze velký podíl. Kromě Horvátha oblékali sparťanský dres ještě nedávno Limberský, Petržela, Jan Rezek nebo gólman Tomáš Poštulka. „Tomáš byl po vyrovnání úplně v transu. Asi se v něm probudilo sparťanské srdce,“ smál se Horváth.

Další klopýtnutí udělalo v plánech slávistů na obhajobu titulu první trhlinu. Zatímco loni měli po třech kolech devět bodů, letos jen čtyři.

Viktoria Plzeň 1 Slavia Praha 1 Branky: 90.+2 Vaculík - 76. Necid. Rozhodčí: Příhoda - Košec, Mencl. ŽK: Horváth - Necid, Suchý, Tavares, Toleski. ČK: 41. Petržela (Plzeň). Diváci: 7425. Poločas: 0:0. Plzeň: Poštulka - Limberský, Rada, Navrátil, Smola (85. Vaculík) - Petržela, Trapp, Horváth, Lecjaks (85. Jiráček) -Rezek, Tatanašvili (65. Varadi). Slavia: Vaniak - Suchý (57. Ivana), Latka, Brabec, Hubáček - Krajčík, Tavares, Belaid (63. M. Jarolím), Švento - Necid, Šenkeřík (67. Toleski). HODNOCENÍ LN **