130 let

Ukryté Slunce ukáže tajemství

Česko

Odhalují záhady vesmíru – Odborníci z VUT v Brně putují za úplným zatměním

BRNO Měsíc pomáhá prozradit tajemství Slunce. Jen pár vteřin, maximálně minut při úplném zatmění mají totiž odborníci šanci zachytit i korónu, plynný obal Slunce, který pro vědce zůstává tajemstvím. Unikátní snímky koróny, které jsou výsledkem desítek záběrů a počítačového programu, se v roce 2006 podařily Miloslavu Druckmüllerovi z Vysokého učení technického v Brně. Příští týden spolu s dalšími spolupracovníky vyráží za zatměním znovu.

* LN Kolikátá v pořadí je toto vaše výprava za zatměním?

Je to podobné jako s mušketýry. Jde o moji čtvrtou výpravu za zatměním Slunce, i když nese označení 3. expedice FSI VUT za úplným zatměním Slunce. Ta první byla totiž vlastně jen výletem několika kamarádů do Maďarska a v té době, v roce 1999, jsem ještě vůbec netušil, že zatmění Slunce budou někdy předmětem mého vědeckého zájmu. S sebou jsem měl dřevěný stativ a třicet let starý objektiv ruské výroby koupený v Jerevanu.

* LN Podle čeho určíte, kam se za zatměním vypravíte?

Nejdůležitějším faktorem je počasí a dlouhodobá předpověď. Teprve na druhém místě je dostupnost místa z hlediska dopravy. Důležité jsou i peníze, neboť vše je financováno sponzory a často i z našich vlastních úspor. Cestovat za zatměním se ale musí: kdyby si člověk vybral jedno místo na Zemi a chtěl tam čekat, mohl by tam stát v průměru 360 let. Navíc v tuzemsku jsme si úplná zatmění na dlouho vybrali někdy kolem doby Jana Husa a další bude až zhruba kolem roku 2135.

* LN A jaké je riziko, že ani na vybraném místě neuvidíte nic?

Riziko, že nic neuvidíme a nepřivezeme žádná použitelná data, je bohužel letos dost vysoké. Naše expedice má dvě části. Ta první, v níž budu já, odjíždí do Mongolska. Naše stanoviště bude u jurtového tábora asi tři dny cesty terénními auty od Ulánbátaru. Druhý tým míří do ruského Novosibirsku. Obě výpravy mají asi pětapadesátiprocentní šanci, že to dobře dopadne.

* LN Když prezentuje snímky, zdůrazňujete, že nejde o fotografii. Co tedy vlastně ukazujete?

Klasický ani digitální fotoaparát není schopen pořídit použitelný obraz sluneční koróny z důvodu obrovských rozdílů jasů v jejích různých částech. V tomto případě lidské oko značně překonává schopnosti současné techniky. Teprve náročným matematickým zpracováním mnoha fotografických obrazů lze získat výsledný obraz, který umožňuje studium jemné struktury koróny.

* LN Co je na koróně tak tajemného?

Koróna má i v současné době stále plno záhad. Asi největší je teplota převyšující jeden milion kelvinů.

* LN Proč vás vlastně zatmění tak přitahuje?

Poprvé jsem se jel podívat na úplné zatmění Slunce jako na fascinující astronomický úkaz. Dnes mne na tom fascinuje něco jiného, a to možnosti současné matematiky a výpočetní techniky. Na začátku máte v počítači desítky nebo i stovky snímků, na kterých není nic zajímavého vidět. A na konci se díváte na obraz ukazující úžasné detaily.

* LN Jak dopadla vaše první výprava?

Skvěle. Měli jsme v Maďarsku vynikající počasí a vše se podařilo. Byla to osudová výprava, protože vše nastartovala. Bez ní by neexistovaly ty následující ani můj matematický zájem o numerické metody zpracování obrazů koróny.

* LN A druhá?

Byla to moje první expedice s vědeckým, i když z dnešního mého pohledu skromným programem. Úspěšná byla částečně. Já jsem byl 8. 4. 2005 na lodi v Tichém oceánu a moje dcera Hana byla v Panamě. Podmínky na lodi nebyly ideální a v Panamě bylo bohužel zataženo. Přesto přinesla expedice zajímavé výsledky i z vědeckého hlediska. Plně nám vše nahradila následující expedice na zatmění 29. 3. 2006.

* LN Vám se ale podařila i unikátní fotografie komety. Jak?

Mé snímky komety McNaught vznikly náhodou, protože jsem byl v ten správný okamžik na tom správném místě na Zemi. S ženou jsme byli na výpravě, jejímž cílem byly horolezecké výstupy na vulkány v Chile. O kometě jsme se dozvěděli z e-mailu přítele astronoma.

* LN Jste matematik. Nechtěl jste být fotograf nebo astronom?

Rozhodně ne. Pokud se zabývám fotografií nebo astronomií, vždy v tom tu rozhodující roli hraje matematika.

* LN Co si slibujete od vaší letošní výpravy?

Naše nová výprava má nejlepší technické vybavení, které jsme měli kdy k dispozici. To by mělo umožnit rozšířit naše pozorování především v oblasti výzkumu té horké složky koróny.

* LN Vy jste k tak „neženskému“ oboru dokázal přivést i vaši dceru. Jede s vámi i letos?

Dokonce obě mé dcery. Hana je studentkou oboru matematické inženýrství a mladší Zdena oboru fyzikální inženýrství na FSI VUT v Brně. Hana odlétá do Novosibirska, Zdena se účastní expedice také, i když zůstane v Brně. Má neméně důležitý úkol, a to pořizování obrazů nezakrytého Slunce pomocí speciálních filtrů ve stejné době co v Rusku a Mongolsku bude úplné zatmění. Snad bych jen v dotazu mírně pozměnit slovíčko přivedl. Mám spíše pocit, že mne dcery následovaly. Mne, ale i moji ženu, jejímž oborem jsou počítače a informatika.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás