• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Umělá brka sníží odpor křídel

Česko

Konstruktéři okopírovali od ptáků vylepšení aerodynamiky

JANOV Italští experti na aerodynamiku tvrdí, že některé prvky převzaté z křídel ptáků mohou výrazně snížit odpor předmětů ve vzduchu i ve vodě. Alessandra Bottara z janovské univerzity a jeho kolegy zaujalo, jak malá krycí pera zvyšují efektivitu letu ptáků. Některá pera při plachtění trčí vzhůru v pravém úhlu k povrchu křídla a vibrují v proudu vzduchu.

Bottarův tým vytvořil počítačový model válce o průměru 20 cm, který byl na jedné straně „osazen“ podobnou strukturou. Vztyčená pera zastupovaly čtyři až šest centimetrů dlouhé štětiny o průměru 0,5 milimetru. Na jednom čtverečním centimetru vlála tři vlákna. Ve virtuálním aerodynamickém tunelu byl válec postaven kolmo na proudění, takže umělá pera směřovala po směru proudícího vzduchu. S rostoucí rychlostí začala vlákna vibrovat podobně jako pera na křídlech ptáků.

Výpočty ukázaly, že odpor válce se proti stavu s hladkým povrchem snížil o patnáct procent, uvádí studie, kterou přinese příští číslo odborné revue Journal of Fluid Mechanics. Podle vědců je snížení aerodynamického odporu vyvoláno snížením turbulencí za válcem. Díky „perům“ se nevytvoří tak velká oblast nižšího tlaku (aerodynamický pytel známý např. z automobilových závodů) a víry za válcem jsou menší. Pokud by ale umělá pera měla zvýšit efektivitu letadel, musel by být vyřešen i problém jejich čištění.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás