130 let

Unikátní cesta do Husova pomníku

Česko

Jde o jeden z nejznámějších pomníků v Česku – Jan Hus v centru Prahy. Restaurátoři nyní prozkoumávají jeho vnitřek. Chtějí najít dokumenty z roku 1915.

PRAHA Restaurátoři včera zahájili unikátní průzkum: otevřeli vnitřek pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze.

Do bronzové sochy se dostali poprvé od roku 1915, kdy byla vztyčena. Podle restaurátora Pavla Filipa je sousoší v havarijním stavu. „Objevili jsme úžasný prostor v soše Jana Husa a pak jsme tam objevili reliéf Karla Havlíčka Borovského. Čekali jsme, že se dostaneme ještě do podzemí k základnímu kameni, kde by se měla nacházet schránka s dokumenty, které (tam) byly uloženy roku 1915,“ řekl Filip.

Stejně jako poslední dělník...

Podle něj je ale uspořádání celého vnitřku komplikovanější, než se čekalo, a na nejspodnější úroveň povede cesta asi jinudy. Restaurátoři vlezli do sousoší otvorem, kterým se po jeho dokončení dostal ven poslední dělník. Čtvercová deska o hraně asi 30 centimetrů byla přinýtovaná. Jelikož socha je pokryta měděnkou, nějakou dobu trvalo, než vchod vůbec našli.

Praha chystá výběrové řízení na opravu „Neexistuje žádná dokumentace, kolik je tady zpracováno bronzu,“ řekl restaurátor Filip. Podle něj sestává sousoší z asi 150 jednotlivých kusů, které jsou pospojovány železnými šrouby. Je jich prý určitě víc než pět tisíc. „Jsou v dost havarijním stavu, který jsme tedy předpokládali – že zub času se na tom stavu takhle podepíše,“ doplnil.

Otevření sochy navazuje na podrobný průzkum, který na tomto místě začal předloni. Vnitřek teď budou tři nebo čtyři měsíce podrobně zkoumat týmy restaurátorů a statiků. Každý krok se má konzultovat s památkáři. A co bude následovat? Poté se vypíše výběrové řízení na restaurátorskou firmu. Kolik bude oprava pomníku stát, nelze v současnosti ještě říct, uvedl radní pro kulturu Milan Richter.

Generální oprava Husovy sochy byla naposledy provedena před desítkami let – v roce 1965. Pak se pravidelně, po osmi letech, ošetřoval její povrch.

***

Historie Jak vznikl pomník Husův pomník navrhl sochař Ladislav Šaloun, protagonista české secese. Stavět se začalo v roce 1903, celý pomník byl dokončen roku 1915. Rakouské úřady sice stavbu pomníku připomínajícího známého kacíře Jana Husa povolily, ale vzhledem k tomu, že Rakousko-Uhersko bylo ve válce, jej nedovolily odhalit.

Autor: