130 let
Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg | foto: MAFRA - Václav Šlauf

Původní zpráva

Schwarzenberg už není ministr, do sněmovny ale chodí méně. ‚Mám na práci jiné věci‘

Slovensko-cest
  •   18:00
PRAHA - Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg má i letos problémy s docházkou do sněmovny. V lavici usedl pouze ve 37 procentech případů a předčili ho tak pouze ministři Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). Stejně jako loni Schwarzenberg omlouvá vysokou absenci cestami do ciziny. Není už sice ministrem zahraničí, ale stal se předsedou zahraničního výboru sněmovny.

"Měl jsem na práci spoustu jiných věcí, třeba cesty do zahraničí jako předseda zahraničního výboru. A to nejen s celým výborem, ale abych zůstal jakžtakž ve styku, dost cest jsem podnikl sám. Jednou jsem byl nemocný a s tím se to všechno dalo dohromady," vysvětlil Schwarzenberg a položil telefon.

Podívejte se na největší loňské absentéry

Proč ovšem jeho docházka oproti loňsku, kdy šéfoval diplomacii, spadla o osm procent, už nevysvětlil. Přitom se dá předpokládat, že jako ministr cestoval mnohem více. Vzhledem k jeho neustálému pendlování po světě se dokonce v Černínském paláci vžilo sousloví "držte dědka ve vzduchu". (ČTĚTE VÍCE)

První desítku absentérů jinak obsadili především ministři v čele se šéfem vnitra Milanem Chovancem, který hlasoval V pouhých 32 procentech případů, nicméně byl hospitalizován v nemocnici. V závěsu za ním skončil s 35 procenty současný šéfdiplomat Lubomír Zaorálek (ČSSD). Celkově čtvrtou nejhorší docházku vykazuje ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Průměrná docházka jednotlivých poslanců

"Rozhodl jsem se minimálně do konce července naplno věnovat řízení rezortu zemědělství, protože připravujeme rozdělení největšího objemu evropských peněz do roku 2020. Chtěl bych u většiny jednání být, abych viděl, jak to nastavujeme a rozdělujeme. Od září se jednání sněmovny budu účastnit mnohem aktivněji," slibuje Jurečka.

Málo do sněmovny chodí i místopředseda vlády Pavel Bělobrádek z KDU - ČSL (42 procent), ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD (42 procent) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jenž dorazil jen na 45 procent jednání.

Pavel Bělobrádek

Bohuslav Sobotka

Nízká ministerská docházka je podle Kamila Gregora, analytika sdružení Kohovolit.eu, které s analýzou docházky přišlo, obvyklá. Vyřešil by ji podle něj tzv. klouzavý mandát fungující například na Slovensku. "Když se poslanec stane ministrem, nastupuje za něj v parlamentu náhradník. A pokud z vlády odejde, opět se do poslanecké lavice vrací,“ přibližuje Gregor mechanismus.

Do první desítky sněmovních "lajdáků" však k poslancům-ministrům vedle Schwarzenberga pronikli i další dva zákonodárci - nově zvolený europoslanec Jiří Pospíšil, jehož sdružení řadí k ODS, stranu již nicméně opustil, a Jana Lorencová (ANO). Ani jeden na dotazy serveru Lidovky.cz neodpověděl.

Stanislav Polčák: „Přikláním se k tomu, co říká jedna nejmenovaná soudkyně: lékař v nemocnici prospívá, za zdmi nemocnice škodí.“

Těsně za první desítkou skončil s 50 procentní absencí poslanec Stanislav Polčák (TOP 09) a ministr financí Andrej Babiš s docházkou 52 procent. Polčák ale míní, že účast při hlasování nelze považovat za měřítko poslancovy práce. "Myslíte, že jsem byl méně platný poslanec, než ti, co tam sedí jako pecky a nic neprosadí? Poslancova činnost se má měřit rozsahem vystoupení na plénu, na výborech a komisích, podanými legislativními a pozměňovacími návrhy. Je to podobné, jako kdybyste kvality manželky posuzoval, jak často je v baráku," brání se.

První schůze sněmovny proběhla před sedmi měsíci, od té doby poslanci hlasovali více než tisíckrát. Tradičně nejvíce u toho byli zákonodárci KSČM, jejichž průměrná docházka činí 90 procent. Nejhorší je naopak ODS se 71 procenty.

Průměrná docházka dle stran

(volby 2013 - konec června 2014)

KSČM
90 %
ANO
80 %
Úsvit
80 %
TOP-09
77 %
KDU-ČSL
77 %
ČSSD
76 %
ODS
71 %

"V Poslanecké sněmovně se účast na hlasování pohybuje dlouhodobě mezi 70-80 procenty. To je sice méně než u našich sousedů na Slovensku, v Německu či Polsku, ale zato více než třeba v bývalém Federálním shromáždění před rozpadem Československa,“ vypočítává Gregor.

Česko se ve srovnání 34 parlamentů v docházce umístilo na 15. příčce, například sousední Slovensko skončilo daleko před námi na 3. místě. Nejlepší docházku vykazují evropští poslanci a členové amerického kongresu, nejméně naopak docházejí zákonodárci z izraelského Knessetu.

Autor: Ondřej Golis
  • Vybrali jsme pro Vás