Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V pátek testy odhalily 165 nakažených, zhruba o třicet více než před týdnem

Covid 19

  12:00aktualizováno  12:13
Praha - Laboratoře v Česku odhalily v pátek 165 nakažených koronavirem, podobně jako ve čtvrtek. V mezitýdenním srovnání je to ale opět více, tentokrát zhruba o třicítku případů. Reprodukční číslo stouplo na 1,3 z předchozích 1,25. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je čtvrtým dnem, výše bylo naposledy na začátku ledna.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Momentálně připadá v Česku v uplynulých sedmi dnech na 100 000 obyvatel přibližně osm nakažených. Data v sobotu ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo později než obvykle. Web měl technické problémy, řekla ČTK mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Lenka Svobodová. Aktualizace dat v noci neproběhla korektně, přehledy se tak ráno na webu zobrazily nesprávně, web byl poté přepnutý do servisního stavu.

Denní nárůst nových případů koronaviru v tomto týdnu byl v mezitýdenním srovnání pokaždé vyšší. V pondělí přibylo 148 pozitivních, v úterý 156, ve středu 136 a ve čtvrtek 166. Z regionů registruje nejvyšší nárůsty pražská hygienická stanice, za pátek je to 57 nových případů, tedy zhruba třetina z celkového nárůstu.

PETRÁČEK: Komu hrozí delta. Teprve proočkovaná země může mluvit o chřipce

Vláda ve čtvrtek kvůli obavám ze šíření delta varianty zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do ČR ze zahraničí. Změny budou platit od pátku 9. července. Podle vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Heleny Jiřincové detekce varianty delta v ČR mírně narůstá, byť nelze ještě pozorovat jasný vzestupný trend.

„Je pravděpodobné, že vzestupný trend může pokračovat i přes přijatá opatření proti importu viru na naše území,“ uvedla. Laboratoře v Česku zatím potvrdily 126 případů koronaviru varianty delta. Od pondělí jich přibylo šest, čtyři v Jihomoravském kraji a dva v Praze.

Od loňského začátku epidemie se koronavirus potvrdil u 1 667 796 lidí, přes 98 procent z nich se vyléčilo a 30 310 s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo. Na tento týden připadají zatím tři oběti. V nemocnicích je nyní s covidem 42 lidí, zhruba o dvacítku méně než před týdnem. Ve vážném stavu bylo v pátek osm pacientů.

V Rusku sílí covid. Za jediný den zemřelo rekordních 697 lidí, nakažených přibylo přes 24 tisíc

Testů v pátek laboratoře provedly téměř 142 000, zhruba stejně jako před týdnem, většina byla antigenních. Přesnějších PCR testů bylo ale tento pátek v mezitýdenním srovnání asi o 17 000 více. U nejčastěji prováděných testů - preventivních - je nyní podíl pozitivních na hodnotě 0,05 procenta.

Kolem 0,7 procenta byla v pátek pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činí podíl 0,3 procenta. Když epidemie na jaře vrcholila, byla pozitiva testů mnohonásobně vyšší.

Zdravotníci v pátek podle dat ministerstva aplikovali 92 177 dávek vakcíny, nejméně v tomto týdnu. Oproti čtvrtku je to pokles o téměř 17 000, proti předchozímu pátku je to zhruba o 22 000 méně. K pátečnímu večeru dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru 8 447 154. Ukončené očkování má 3,44 milionu lidí v Česku.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat