2. března 2015 15:38, aktualizováno  16:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé se v Uherském Brodě loučili s první obětí střelby v restauraci

Je to tragédie. Vzpomínek na ni mám spoustu. Byla to příjemná holka, která měla... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Je to tragédie. Vzpomínek na ni mám spoustu. Byla to příjemná holka, která měla... | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

UHERSKÝ BROD Příbuzní se v pondělí v Uherském Brodě naposledy rozloučili se ženou, která je jednou z osmi obětí střelby v restauraci Družba. Třiačtyřicetiletou servírku přišla vyprovodit na poslední cestu i řada obyvatel Uherského Brodu. Pohřby dalších, tentokráte již výhradně mužských obětí, jsou plánovány v dalších dnech.

.Téměř půlhodinový obřad sledovali lidé i před plnou smuteční síní. Mluvčí při obřadu vzpomněla 15 let, které zavražděná žena pracovala jako učitelka v mateřské škole, naposledy pro postižené děti. Poté změnila povolání a začala pracovat jako servírka, což se jí stalo osudným.

Účastník pohřbu oběti střelby u Uherského Brodu.
Téměř půlhodinový obřad sledovali lidé i před plnou smuteční síní.

„Je to tragédie. Vzpomínek na ni mám spoustu. Byla to příjemná holka, která měla ráda život. Byla velice oblíbená,“ řekl spolužák zavražděné. „Byla to velice hodná holka,“ dodala jedna z jejích kamarádek.

Rozloučení se účastnilo i kompletní vedení města. Podle místostarosty Jana Hrdého (ODS) navštíví i další obřady. „Je to obrovsky těžké pro nás všechny. Prvotní šok opadl a teď teprve všichni obyvatelé města pociťují tu obrovskou hrůzu a obrovskou bolest nad ztrátou našich spoluobčanů,“ uvedl Hrdý.

Sbírka, kterou radnice vyhlásila na pomoc obětem, podle Hrdého k dnešku registruje 312 tisíc korun. Město navíc vyčlenilo půl milionu korun ze svého rozpočtu. Rada města by podle místostarosty měla schvalovat první smlouvy, podle nichž by následně měly být peníze okamžitě vyplaceny.

Třiašedesátiletý vrah zastřelil minulé úterý v restauraci lidi ve věku 27 až 66 let a poté i sebe. K obětem neměl žádný bližší vztah. Jedna žena byla při střelbě zraněna. Jeden z hostů přežil masakr schovaný na toaletách restaurace.

Druhým východem uniklo z restaurace osm lidí včetně provozovatele podniku. Podle médií další tři lidé utekli předním východem. Policisté znají výsledky pitev, takže všech osm obětí střelby i střelec již mohou být pohřbeni.

Rodina útočníka vyjádřila soustrast pozůstalým obětí a uvedla, že se už léta se střelcem nestýkala. Střelba vyvolala diskusi o změnách v udělování zbrojních průkazů. Útočník střílel z legálně držených zbraní.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz