Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Ve čtvrtek podstoupilo očkování rekordních 52 tisíc lidí. Počet hospitalizovaných je nejnižší od února

Předběžné náklady na následujících šest měsíců ze strany hlavního města se předpokládají přibližně na 9,3 milionu korun bez DPH. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku byl ke čtvrtku nejnižší od 22. února. Pacientů bylo 7052, což je asi o 1100 méně než před týdnem. Ve vážném stavu bylo 1563 pacientů, což je také nejnižší číslo od konce února. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Naopak rekordně vysoký byl ve čtvrtek počet očkovaných proti covidu-19. Vakcínu dostalo 52 551 lidí, což je nejvíc za den od loňského začátku očkování. Podáno bylo celkem už přes 1,76 milionu dávek vakcín a obě potřebné dávky již dostalo zhruba 544 000 lidí. Počty nově nakažených naproti tomu nadále klesají.
  8:29aktualizováno  9:26

Nárůst počtu potvrzených případů covidu-19 v Česku byl ve čtvrtek oproti předchozímu týdnu zhruba o pětinu nižší. Přibylo 6207 nakažených, což je o 1716 méně než předchozí čtvrtek. Mírně klesl také podíl pozitivně testovaných na počtu preventivně prováděných testů na koronavirus, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů. Oproti předchozímu čtvrtku se snížil podíl pozitivních u preventivního testování z 0,64 na 0,58 %.

Školy hledají cestu k PCR testům. Rotační výuky se učitelé bojí, žáci se prý nesrovnají se změnou prostředí

U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, klesl podíl pozitivních od předchozího čtvrtku z 11,8 na 11,1 %. Stoupl naopak podíl potvrzených případů covidu-19 u diagnostické indikace, kdy jsou ale již testováni třeba lidé vykazující příznaky, a to z 24,8 na 27,7 %. Počet testovaných byl oproti minulému týdnu ve čtvrtek asi o desetinu nižší. Provedeno bylo zhruba 172 000 testů, většinou antigenních.

Se zpomalováním šíření nákazy klesají i počty pacientů s covidem-19 v nemocnicích. Statistiky hospitalizovaných na webu ministerstva však nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tedy vyšší, ale i ty již v posledních dnech klesají. Podle údajů ministerstva bylo na začátku minulého týdne volných třeba jen 23 procent standardních lůžek s kyslíkem, zatímco k dnešnímu ránu jich bylo volných už 27 procent. Velmi nízká je nadále kapacita lůžek s plicní ventilací, volných je jich nyní jen 16 %.

Od loňského března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno už přibližně 1,55 milionu případů covidu-19. Zemřelo dohromady 26 765 lidí s covidem-19.

Hodnota indexu rizika protiepidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření covidu-19 v Česku, se dnes dále držel na 55 bodech. To odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti. Dnes se ve srovnání s předchozím dnem mírně snížilo tzv. reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci, ze zhruba 0,86 na 0,85. Pod zlomovou hodnotou jedna se drží soustavně už od 8. března.

Ministři a Svrčinová apelovali na dodržování opatření o Velikonocích

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených byl v posledních dnech zaznamenán na Děčínsku. Za uplynulých sedm dní tam přibylo přes 523 případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat