• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Ve špatný čas na špatném místě

Česko

Syn Usámy bin Ládina prý zahynul při americkém náletu na pákistánská kmenová území

ISLÁMÁBÁD/PRAHA Dlouhou dobu pobýval v Íránu, kde ho podle některých zpráv držely tamní úřady pod zámkem, podle jiných informací ale zajišťoval kontakty mezi íránskými radikály a teroristickou sítí Al Kajda. Američané marně usilovali o jeho vydání, nakonec se jim ho podařilo rovnou zlikvidovat. Saad bin Ládin, syn zoufale hledaného předáka Al Kajdy, se prý totiž stal obětí jednoho z amerických náletů na kmenová území na severozápadě Pákistánu.

Americké tajné služby jsou o tom podle nekomerční rozhlasové sítě NPR přesvědčeny „na 80 až 85 procent“. Pákistánské vládní zdroje jsou ale o poznání skeptičtější. Islamistické kruhy navíc tuto zprávu nijak nekomentovaly, byť úmrtí některého z předáků obvykle komentují s tím, že z oběti dělají „mučedníka“.

Saad je jedním ze zhruba 15-20 Usámových potomků, o jejichž existenci se mluví.

Podle dostupných informací mu je - či bylo - necelých třicet let a byl třetím nejstarším synem předáka Al Kajdy.

I když i Saad bin Ládin měl v teroristické síti určité postavení, Američané se dušují, že nešlo o žádný „velký terč“ a zasažen byl spíš náhodou. „Ocitl se ve špatnou dobu na špatném místě,“ citovalo NPR nejmenovaného představitele americké rozvědky.

Přesná doba či místo útoku zveřejněny nebyly. Došlo k němu ale zřejmě již v první půlce roku, a to nejspíš na kmenových územích jižního či severního Vazíristánu. Saad bin Ládin přitom až do loňského roku pobýval v Íránu, kde ale byly okolnosti jeho přítomnosti nejasné - převážně sunnitští teroristé z Al Kajdy jsou totiž nepřítelem i pro šíitský íránský režim. Loni na podzim ale Saad zřejmě Írán opustil a přesídlil do Pákistánu - buď byl propuštěn, nebo utekl. Jeho úkolem bylo podle internetových stránek The Long War Journal kontaktovat Usámovu pravou ruku Ajmána Zavahrího, který je v současnosti považován za skutečného vůdce operací Al Kajdy.

I Saadovo jméno se přitom často spojuje s teroristickými útoky - například s atentáty proti synagogám v Tunisku z roku 2002. Svého „slavného“ otce předtím v 90. letech provázel jak během pobytu v Súdánu, tak i při následném nuceném přesídlení do Afghánistánu.

A kde je sám Usáma? To se neví, ale jelikož se již mnoho měsíců neobjevilo žádné jeho poselství, opět se spekuluje i o jeho možné smrti.

***

Je na 80-85 % mrtvý, odhadují americké tajné služby

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás