Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vědomě šířili virus, teď jim hrozí osm let vězení. Policie eviduje osmnáct případů roznášení covidu

ilustrační snímek foto: ČTK

Původní zpráva
Praha - Třicet lidí se sešlo na rodinné oslavě, během níž si hosté kromě běžných narozeninových dárků předali i jeden nevítaný. Hostitelka byla totiž nakažená koronavirem. A párty uspořádala i přesto, že o nemoci věděla. Povinnou domácí karanténu ale nedodržela, čímž obešla nařízení hygieniků. Policie v době epidemie prověřovala osmnáct podobných případů, kdy lidé vědomě šířili koronavirus.
  5:00

„Vyloženě se chovali nezodpovědně. Věděli, že jsou infikovaní, a byli poučeni o tom, jak se mají chovat, ale nerespektovali to a dál se vědomě stýkali s jinými občany,“ řekl serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

Nejde přitom jen o bezohlednost vůči okolí, ale i o porušení zákona. Mohli se dopustit trestného činu šíření nakažlivé nemoci, za což v době nouzového stavu – od 12. března do 17. května – hrozí až osmiletý trest vězení.

Koronavirus v Česku

Farmářské trhy v pražské tržnici Holešovice.
Lidé odpočívají na lavičkách na Náměstí Míru.

„Většinou šlo o ignorování karantény,“ pokračoval Moravčík. Nejvíce případů strážci zákona evidují v Moravskoslezském kraji, do konce minulého měsíce tam zaznamenali pět případů vědomého šíření infekčního onemocnění.

Například policie na Novojičínsku v půlce května zadržela dvaatřicetiletou ženu, která nedbala příkazu hygieniků. Měla se provinit tím, že i přes nařízenou izolaci jezdila taxíkem či nakupovala v obchodním centru. „Navíc se pohybovala na veřejnosti bez ochrany dýchacích cest,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Soud hříšnici poslal do vazby, v brněnské věznici je doteď. „Vyšetřování stále probíhá. Obviněné hrozí trest odnětí svobody až do výše osmi let,“ uvedla Jiroušková. Z nemoci už se žena vyléčila.

Šéf NCOZ: Bylo období, kdy jste v části Brno-střed nezískal zakázku bez úplatku. Kvůli koronaviru jsme omezili výslechy

V Ústeckém kraji policie registruje do konce května tři případy úmyslného ublížení na zdraví nemocí covid 19. Ostatní kraje jsou na tom lépe, mají maximálně jednoho hříšníka. Dokonce i Praha, která je nyní lokálním ohniskem infekce a má nejvyšší počet nakažených, patří mezi spořádaná města.

Do konce května policie po celé republice evidovala 14 trestných činů šíření nakažlivé lidské nemoci ve fázi prověřování.

Epidemiologové stále dávají pozor

„Čtyři pachatelé jsou pro tento trestný čin již stíháni,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý.

Během června policie prověřovala další čtyři lidi, v úhrnu do této chvíle tedy vyšetřovala osmnáct případů.

Přestože je šíření koronaviru v Česku pod kontrolou a lidé pomalu odkládají roušky, epidemiologové varují před druhou vlnou pandemie a apelují na zodpovědné chování.

Epidemiolog Rastislav Maďar.

„Karanténa se skutečně navrhuje v naprosto odůvodněných případech a je to velmi efektivní způsob, jak chránit životy ve společnosti, abychom se za čas nedostali někam, kde nechceme být. Rozhodně by se neměla podceňovat, ignorovat nařízení hygieniků je podle mě vrcholně nezodpovědné,“ řekl serveru Lidovky.cz epidemiolog Rastislav Maďar, který vede pracovní skupinu pro koordinaci uvolňování karanténních opatření.

Plival na sousedy

V Moravskoslezském kraji strážci zákona zadrželi v polovině dubna i dva muže středního věku, kteří ignorovali nařízenou karanténu a ohrožovali okolí přenosem viru. Jeden byl zpočátku obviněný ze zločinu šíření nakažlivé nemoci a musel do vazby, v níž by měl být doteď. Druhého muže policejní komisař obvinil z pokusu o zločin a je stíhán na svobodě. Policie již oba případy uzavřela.

„Vyšetřování bylo ukončeno návrhem na podání obžaloby 16. května a spis byl předán na státní zastupitelství,“ uvedla policejní mluvčí Jiroušková. U prvního muže policie nakonec změnila právní kvalifikaci případu. „Věc byla překvalifikována na pokus zločinu šíření nakažlivé nemoci a přečin maření výkonu úředního rozhodnutí,“ vysvětlila.

Policisté kontrolují 17. dubna 2020 před tunely Panenská na dálnici D8 u Knínic...

Maření úředního rozhodnutí v tomto případě znamená právě nedodržování povinné karantény. Muž se údajně pohyboval bez roušky na veřejnosti před domem. Policie ho zadržela po udání. Druhý obviněný dle obžaloby vyhrožoval sousedům, že je nakazí, plival na ně z okna a vyhrožoval zabitím. O osudu obou mužů nyní rozhodne soud, rovněž jim hrozí osm let vězení.

Kdyby si přitom vybrali jinou dobu, možný trest by byl mnohem mírnější. Za šíření nakažlivé nemoci, třeba i HIV, hrozí za normálních okolností šest měsíců až tři roky vězení. V nouzovém stavu je to ale téměř trojnásobek.

„Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek,“ stojí v trestním zákoníku.

Sazba se v nouzovém stavu zvyšuje i u krádeží, zpronevěry, lichvy, podvodu či šíření poplašné zprávy. „Je to proto, aby lidé nevyužívali nouzového stavu k trestné činnosti, zvýšený trest je má zastrašit,“ uvedl policejní mluvčí Moravčík.

39 poplašných zpráv

Ani šíření poplašné zprávy nebylo v době epidemie výjimkou. „V přímé souvislosti s nemocí covid-19 bylo spácháno 39 trestných činů šíření poplašné zprávy, z toho čtrnáct osob je za tento trestný čin již stíháno,“ uvedl mluvčí NSZ Malý.

Poblíž Domažlické nemocnice funguje stacionární odběrové místo (na snímku z 15....
Poblíž Domažlické nemocnice funguje stacionární odběrové místo (na snímku z 15....

V jednom případě obviněný vyhrožoval ženě se slovy: „Dám ti covid.“ Pak ji objal a dál vykřikoval: „Bábo jedna, přenáším na tebe covid!“ Takového jednání se dopustil před čtyřmi svědky, byl si přitom vědom, že žádnou nakažlivou nemocí netrpí.

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...