27. ledna 2018 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Těsnost vítězství v druhém kole průzkumy odhadly. Některé čekaly Zemanovu prohru

Miloš Zeman během volby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman během volby. | foto: ČTK

PRAHA Těsný výsledek čtvrtečního druhého kola prezidentské volby agentury ve svých předvolebních průzkumech před druhým kolem odhadly. V některých průzkumech těsně vítězil poražený Jiří Drahoš, v jiných znovuzvolený prezident Miloš Zeman. Zeman nakonec porazil bývalého předsedu Akademie věd poměrem hlasů 52:48.

Proti předchozí volbě v roce 2013 se nůžky mezi vítězem a poraženým sevřely, protože tehdy Zeman zvítězil nad Karlem Schwarzenbergem v poměru 55:45 procenta.

Z prvního kola, které se konalo 12. a 13. ledna, postoupil Zeman s 38,56 procenta hlasů a Drahoš s 26,60 procenta.

Například průzkum Phoenix Research pro deník Blesk předpověděl těsné Zemanovo vítězství nad Drahošem. Zeman měl podle něj podporu 41,5 procenta voličů, Drahoš 39,2 procenta voličů, zbytek tvořili ti nerozhodnutí. Česká televize ve čtvrtek zveřejnila výsledky průzkumu TNS Kantar, z něhož vyplynulo, že Drahoše chtělo volit 46 procent lidí, Zemana 45,5 procenta.

Bookmakeři sázkových kanceláří v Česku se v posledních dnech přikláněli k Zemanovi. Podle bookmakerů měl Zeman vyhrát v osmi krajích, Drahoš v šesti. Drahoš nakonec vyhrál ve čtyřech krajích včetně Prahy a v zahraničních okrscích. Zeman ve zbývajících deseti krajích.

ČTK

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.