Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda v pondělí změní distribuci ochranných pomůcek, sdělil premiér Babiš

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto: ČTK

Praha Vláda změní model distribuce ochranných pomůcek, které začnou do Česka proudit z Číny. Ministerstvo zdravotnictví bude zásobovat pouze svoje nemocnice, zbytek bude proudit do krajů přes ministerstvo vnitra. Sto tun ochranných pomůcek z obřího letounu Ruslan, který má dorazit do Pardubic, už podle nového modelu rozdělí v sobotu v noci mezi záchranáře a nemocnice ministerstvo vnitra.

Řekl to ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Čeká, že ministerstvo zdravotnictví bude oproti plánu chtít část z nákladu pro svá zařízení, jako se stalo v pátek.

Vláda podle Hamáčka rozhodla ve čtvrtek, že distribuce půjde dvěma kanály, přes ministerstvo zdravotnictví měly jít dodávky pro fakultní nemocnice a záchrannou službu. Přes vnitro měly směřovat pomůcky 14 hejtmanům, kteří pomoc rozdělují. „Narazilo to na problém, že ministerstvo zdravotnictví nemá co distribuovat. V pátek tak ministerstvo požádalo, že si rozveze 200 000 respirátorů na fakultní nemocnice. Tam vznikl problém, protože zásilka z letadla byla už rozpočítána. Proto se musely dodávky pro kraje pokrátit,“ uvedl Hamáček.

S dodávkou 100 tun pomoci, kterou má v noci dopravit obří letoun z Číny, bude podle Hamáčka stejný problém. „Všude v krajích už respirátory jsou, ale nejsou na záchrankách a na fakultních nemocnicích, protože oni to ještě nerozvezli,“ uvedl. Očekává, že ministerstvo se se svými požadavky ozve. S premiérem Andrejen Babišem (ANO) se Hamáček dohodl, že vnitro bude od soboty zásobovat vedle krajů i páteřní síť nemocnic i záchranné služby.

„Ministerstvo vnitra je na distribuci vhodnější má hasiče, kteří to realizují,“ sdělil Babiš. Napsal, že změnu v modelu rozdělování respirátorů a roušek chystá proto, že kraje musí přerozdělovat pomůcky svým nemocnicím a záchranné službě.

Dosavadní systém, kdy ministerstvo zdravotnictví řízené Adamem Vojtěchem (za ANO) mělo mít vlastní zásobování, označil za chybu hejtman Vysočiny (za ČSSD), který je pověřen vedením Asociace krajů Jiří Běhounek (ČSSD).

V sobotu očekávaný obří letoun z jihu Číny veze dva miliony respirátorů N95, pět milionů roušek, 80 000 ochranných brýlí a 120 000 ochranných obleků a 200 000 rychlotestů. Materiál bude vážit asi 106 tun.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!