Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volný se omluvil z jednání ohledně své potyčky ve sněmovně, místo sebe vyšle advokátku

Česko

  15:47
Praha - Poslanec Lubomír Volný (Jednotní) krátce před jednáním doručil sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru dopis, že se nechá právně zastoupit advokátkou. Kvůli jejím pracovním povinnostem vyhověl výbor žádosti, aby další projednávání Volného potyčky s několika dalšími poslanci odložil.

Poslanec Lubomír Volný. foto:  Petr Topič, MAFRA

Výbor řeší výroky Volného, ten si znovu odmítl nasadit roušku. Samotnou potyčku prověřují policisté

Vrátí se k ní příští úterý, řekl novinářům předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Výbor v úterý vyslechl aktéry konfliktu i předsedu dolní komory Radka Vondráčka (ANO).

Lubomír Volný se snaží dostat k mikrofonu.
Nezařazený poslanec Lubomír Volný (vlevo) se přetahuje o mikrofon s...

Konflikt se odehrál minulý týden při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný, který byl bez roušky, označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce. Pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přišlo několik poslanců. Po strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby opustil.

Kontroverzní chování není u poslance Volného zvláštností. V minulosti urazil studenty i prezidenta Havla

Grospič novinářům řekl, že asi deset minut před jednáním výboru dorazila Volného omluva s tím, že se nechá zastupovat advokátkou Eliškou Faltýnkovou Rytířovou. „Která je ale zaneprázdněna u okresního soudu v Olomouci,“ uvedl Grospič. Dodal, že na zastoupení advokátem, právním zástupcem či jiným poslancem má každý člen komory právo. „Věc, ve které bych mohl spatřovat náznak obstrukce, je, že nám to mohl sdělit dříve,“ doplnil.

Policie prověřuje Volného incident ve sněmovně. Může být podezřelý z výtržnictví

Jednání bude pokračovat v úterý v 10:00, o půl hodiny později se má dostavit Volný. Grospič odmítl kvůli mlčenlivosti odpovědět za dotaz, zda by výbor případně rozhodl bez Volného, kdyby se opět omluvil. „Je nutné, aby mu byl vytvořen prostor k vyjádření. Pevně věřím, že ho využije, ať už sám, nebo se nechá zastoupit. Pak by nemělo nic bránit, aby výbor rozhodl,“ podotkl. Volný podle Grospiče slíbil, že příště dorazí i s rouškou.

Hanzel je přesvědčen, že ho Volný při čtvrtečním jednání pléna o prodloužení nouzového stavu u pultu předsedajícího napadl. K této verzi se přiklonil například i další aktér incidentu Michal Ratiborský (ANO), kterého prý Volný udeřil do obličeje. Volný vidí záležitost opačně. Tvrdí, že byl sám napaden, omlouvat se nehodlá.

Autor: