130 let

Z „katedrály“ nechtěli odejít

Česko

Konec slavných stadionů - Fanoušci těžce nesou stěhování z tradičních míst

PRAHA Ve vstupní hale se ještě většina v tichosti naposledy otočila, někteří políbili stěnu na rozloučenou, než s pohnutím opustili „katedrálu“. V neděli totiž ukončil svou funkci jeden z nejslavnějších stadionů na světě - baseballový Yankee Stadium, kde své domácí zápasy hráli 85 let borci nejbohatšího sportovního klubu planety New York Yankees. A fanoušci se s budovou těžce loučili.

„Mnoho lidí vůbec nechtělo odejít,“ popisoval hvězdný baseballista Derek Jeter.

Místo starého stadionu, který bude po částech zbourán, se klub přesune jen o pár desítek metrů dál, do moderního komplexu za 1,3 miliardy dolarů.

„Staří duchové se prostě přestěhují přes ulici na nový stadion,“ zadoufal Jeter a nabádal příznivce, aby si přenesli vzpomínky.

To ale nebude tak lehké.

Fanoušci po celém světě totiž nesnášejí změny a daleko větší vztah mají k oprýskaným omítkám zašlých sportovních arén než k nablýskané novotě moderních chodeb. To, co přispívá ke klubismu a hrdosti, je totiž historie, nejen vzpomínky na hráče, velká vítězství i trpké porážky, ale i osobní prožitky, setkání a stará přátelství.

„Vždycky, když jsem sem přišel, tak se mi zatajil dech a vzpomněl jsem si na Babea Rutha a Joea DiMaggia,“ sdělil americkým médiím osmašedesátiletý Larry Barone, který začal na Yankees chodit po druhé světové válce a postupně přibral i stejnojmenného syna a vnuka.

Více párků fanoušky obměkčí „Jsem strašně smutná, že už tohle místo nebude existovat,“ pronesla i dcera velkého Babea Rutha, dvaadevadesátiletá Julia Ruth Stevensová, která před posledním zápasem hodila slavnostní nadhoz.

Její otec, který zářil ve 20. a 30. letech minulého století, se stal ztělesněním úspěchu Yankees. Když v roce 1948 zemřel, tak se s jeho tělem přišlo na stadion rozloučit přes sto tisíc fanoušků. „Otec by mě nepochválil,“ usmála se po nadhozu stará dáma.

S podobným smutkem a nechutí, s jakou příznivci Yankees sledují stěhování, přijali Angličané přestavbu fotbalového svatostánku ve Wembley. Na nově vznikající luxusní ochozy málem dočista zanevřeli ve chvíli, kdy bylo rozhodnuto, že kompletní přestavbu nepřežijí dvě věže, symbol stadionu.

Nyní si už přes rok na novou stavbu zvykají, což se nakonec vždy podaří - větší výběr párků, lepší toalety či dvojnásobný počet pivních píp nakonec fanoušky po letech obměkčí.

Ovšem v New Yorku jsou ještě ve stavu všeobjímající nostalgie. Hráči si po nedělním zápase nacpali na památku kapsy antukovou drtí z nadhazovačského kopce, řada fanoušků hledala cokoli, co by si odnesli domů. Policie dokonce 18 „zlodějů zdí“ zatkla a prázdný stadion raději hlídá.

Stadion totiž ztělesňuje klub. A proto se někdy proti soupeřovu hřišti vede guerillový boj. Zatímco v Česku chuligáni likvidují sedačky, bostonský fanoušek vpašoval na nově budovaný Yankee Stadium dres svých Red Sox a zazdil ho do základů, aby na Yankees ulpěla kletba...

***

Mizející sportovní chrámy

stěhování Yankee stadium

Přes osmdesát let (1923-2008) sloužil nejslavnějšímu americkému baseballovému klubu New York Yankees, kteří na něm poslední zápas odehráli v neděli. Ke stadionu se váže mnoho legend a příběhů a jeho přezdívka zní „stadion, který postavil Babe Ruth“ čili patrně nejlepší a nejslavnější baseballista všech dob, který ve 20. letech zářil v dresu Yankees. Stadion bude zbourán, Yankees se přestěhovali na nedaleký nový stadion.

Podobný osud potkal i slavný londýnský fotbalový stadion Hihgbury. Místní Arsenal na něm hrál v letech 1913-2006, pak se přestěhoval na nedaleký Emirates Stadium. Na místě starého stadionu vyrostly lukrativní byty. Stejný osud čeká v Česku ostravské Bazaly a patrně i pražský Ďolíček.

kompletní přestavba Wembley Jiný osud potkal slavné londýnské Wembley, které sloužilo fotbalu, ragby a kultuře od roku 1923 do roku 2000. V roce 2003 byl stadion se dvěma věžemi a původní kapacitou skoro 130 tisíc zbourán. Na stejném místě byl postavený nový stadion stejného jména s kapacitou přes 90 000 míst, který byl slavnostně otevřen v roce 2007 a místo dvou věží tvoří jeho dominantu oblouk. Stejně dopadl i pražský Eden, z něhož se fotbalová Slavia odstěhovala v roce 2000 a na stejné místo a na zcela nový stadion se vrátila až letos.

rekonstrukce Maracaná Brazilský fotbalový stánek v Rio de Janeiru byl postaven v roce 1950 pro MS v kopané a vešlo se na něj téměř 200 000 lidí. Jenže 19. července 1992 spadla část horního ochozu a tři lidé zemřeli. Po několika rekonstrukcích (poslední byla dokončena v roce 2006) byla kapacita snížena o 95 000 diváků a stadion byl znovu otevřen. Zároveň získal přídomek památky a podle brazilských zákonů nesmí být nikdy zbourán. V Česku podobná rekonstrukce proběhla na Letné, kde hraje Sparta.

úpadek Štvanice První stadion s umělým ledem v Evropě. Takový přídomek získal stadion na pražské Štvanici, který byl uveden do provozu v roce 1931. Čtyřikrát se na Štvanici konalo hokejové mistrovství světa, poprvé odtud živě vysílal český rozhlas sportovní přenos, podobně se tady odehrála televizní premiéra v roce 1955. Od začátku 60. let stadion upadá a jeho části musely být uzavřeny. Přestože už město Praha rozhodlo o demolici v roce 2000, stále se na Štvanici bruslí.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás