Sobota 11. července 2020svátek má Olga 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za prezidentovy výroky nyní odpovídá Česko? podivuje se ústavní právník Kysela

Ústavní právník Jan Kysela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústavní právník Jan Kysela. | foto: MAFRA - Ondřej Němec

PRAHA Za Zemanova slova na Peroutkovu adresu se má omluvit stát, ne prezident. Ale za co vlastně? diví se ústavní právník Jan­ Kysela v rozhovoru pro Lidové noviny. Žaloba na stát je podle něj zvláštní. Prezidenta je možné žalovat, pokud zasáhne do něčích osobnostních práv.

LN: Ústava stanoví, že prezident republiky není z výkonu své funkce odpovědný. Na co všechno se tato neodpovědnost vztahuje?
Primárně jde o politickou odpovědnost. U prezidenta totiž není žádný orgán, který by jej mohl z funkce odstranit, protože je nespokojen s jeho kroky. Oproti tomu vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně, která jí může vyslovit nedůvěru, protože se jí nelíbí, co dělá.

Dále platí, že prezidenta republiky nejde po dobu výkonu funkce stíhat ani za trestný čin, ani za přestupek. Tudíž je politicky neodpovědný a trestně i přestupkově neodpovědný. Jedinou formou právní odpovědnosti z výkonu funkce je možné stíhání za velezradu nebo hrubé porušení ústavního pořádku, kde je jedinou možnou sankcí ztráta úřadu.

LN: Ale v oblasti soukromého práva zůstává prezident „normálním člověkem“?
Přesně tak. Pokud s prezidentem spoluvlastníte dvojdomek a vznikne mezi vámi spor, řeší jej běžný civilní soud. Pokud prezident zasáhne do něčích osobnostních práv, tak nikomu nic nebrání v tom, aby ho žaloval jako fyzickou osobu. To ostatně platí pro všechny české ústavní činitele, že jejich odpovědnost v soukromých vztazích je ústavními pravidly nedotčena.

LN: Terezie Kaslová ale v aktuálním případu zvolila jinou konstrukci, a sice že za výroky Miloše Zemana byl zažalován stát. Je tedy stát odpovědný za jednání svého prezidenta jako třeba za nezákonný postup správních úřadů?
Když jsem se o žalobě dozvěděl, tak jsem o jejím úspěchu pochyboval, protože jsem měl za to, že měla být podána proti Miloši Zemanovi. A to ne proto, že by vystupoval jako soukromá osoba – bylo zjevné, že vystupoval jako prezident, byla to oficiální akce na Hradě a on byl slavnostním řečníkem.

Spíše mi šlo o to, že by se měly odlišovat dvě situace. Za prvé, když prezident republiky vykonává určitou kompetenci, např. rozhoduje o něčích právech a povinnostech. Neboli když prezident někoho jmenuje, odvolá či nejmenuje, tak by bylo divné, kdyby dotyčný žaloval konkrétního prezidenta, a nikoli Českou republiku.

Od toho by ale šlo odlišit verbální projevy. Je totiž divné, aby stát jako abstraktní entita odkazující na všechny občany odpovídal za veškeré projevy svých představitelů. Nebo jen některých? Nicméně soud na argumentaci paní žalobkyně přistoupil a nyní to vypadá, že když prezident jedná jako prezident republiky, a nikoli spoluvlastník dvojdomku, tak i za jeho výroky odpovídá Česká republika.

LN: V tomto případě to vypadá tak, že samotný Miloš Zeman za své výroky žádnou odpovědnost neponese. Kancelář prezidenta republiky (KPR) by musela poslat dopis podepsaný jejím představitelem, že „Česká republika se omlouvá“...
Ale za co se omlouvá? Pokud žalujete autora výroku, tak ten se za něj samozřejmě může omluvit. Když ale zažalujete Českou republiku, tak ta se může omluvit leda za to, jakého má prezidenta. To je trochu zvláštní, ne?

Tento postup ale může mít určitou výhodu z hlediska vynucování. Pokud by se rozsudek stal pravomocným a Kancelář prezidenta republiky se přesto odmítla omluvit, tak by žalobkyni zůstalo vynucení cestou exekuce, kde by mohly být KPR ukládány pokuty. Zde to navíc nebylo navázáno na finanční odškodnění. Pokud by se někdo domáhal náhrady škody v řádu milionů korun, tak možná dává větší smysl žalovat Českou republiku, která má peníze vždy, na rozdíl od potenciálně třeba nepříliš majetného prezidenta.

LN: Dá se tedy říci, že prezident může lhát, pomlouvat a zasahovat do cizích práv podle libosti a škody pak napraví stát?
Proto mi tato konstrukce na začátku přišla sporná. Kdyby totiž prezident běžně urážel a jinak zasahoval do cizích osobnostních práv, ale případné omluvy a odškodnění by si vyřizoval sám, tak – s trochou nadsázky – do toho vlastně nikomu nic není. Ale když za to bude odpovídat stát, tak to může mít takový dopad, že prezident neplatí za to, co spáchal, ale nechává za sebe platit občany.

To může mít symbolický význam, že si občané přispějí pár haléři na výroky svého prezidenta. I když v této konkrétní kauze šlo jen o omluvu, například náklady za právní zastoupení jdou ze státních peněz, nikoli prezidentových.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...