• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Policie - ilustrační foto. | foto: ČTK

Za tunelem CS fondů jsou lidé z Motoinvestu

Česko
  •   12:29
PRAHA - Protikorupční služba odhalila údajné hlavní viníky devět let staré korupční kauzy s vytunelováním CS fondů. Řada lidí je už za mřížemi. Nyní policie vyslýchá vedoucí pracovníky bývalé finanční skupiny Motoinvest, kteří mají být hlavními aktéry kauzy.

Za mozky víc než devět let starého podvodu za nejméně 1,23 miliardy korun považuje podle zdroje ČTK bývalé šéfy zaniklé finanční skupiny Motoinvest a někdejší muže z představenstva Plzeňské banky Pavla Tykače a Jana Dienstla. Kromě nich se nejnovější obvinění z rozsáhlého podvodu týká ještě čtyř dalších mužů.

"Toto je důležitá skupina pachatelů, kteří celý podvod připravili," řekl ČTK zdroj. V souvislosti s obviněním jim hrozí pět až 12 let vězení. Vedle Tykače a Dienstla patří podle informací ČTK mezi stíhané i bývalý úředník ministerstva financí Jiří Kudlík, Emil Florián a Josef Novosvětský z představenstva investiční společnosti CS Fond a jednatel společnosti Crassus Petr Müller.

Mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová se nechtěla k případu příliš vyjadřovat. Na dotaz ČTK pouze sdělila, že v kauze podvodu dnes policie postupně obviňuje šest podezřelých. Tři lidé již byli obviněni, u zbylých tří se to ještě dnes předpokládá.

Bezcenné akcie za více než miliardu
Bude také přezkoumáno, zda je u někoho důvod pro navržení vazby, poznamenala.
Šestičlenná skupina podle zdroje připravila půdu pro to, aby dnes již nepravomocně odsouzení čtyři muži mohli rozsáhlý podvod dokončit.

Nová podezření v případu začala policie prověřovat poté, co pražský městský soud
poslal loni v prosinci za vytunelování CS Fondů v březnu 1997 Josefa Matoulka, Vladislava Nadě, Tomáše Roita a Václava Vojtíška na devět, šest a dvakrát pět let do vězení. Soud totiž naznačil, že do dlouhodobě připravovaného podvodu mohlo být zapleteno mnohem víc lidí.

Podle nepravomocného verdiktu se Matoulek a spol. v březnu 1997 podíleli na
podezřelém převodu majetku CS Fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun na účet makléřské firmy Umana. Za tuto rekordní částku pak fondy získaly téměř bezcenné akcie podniku Drůbež Příšovice. Peníze údajně skončily na účtech v zámoří.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás