130 let

ZAHRANIČNÍ VÍNA

Česko

FRANCIE

Vinařské oblasti: Alsace, Bordeaux, Bourgogne, Chablis, Champagne, Côtes du Rhône, Languedoc-Roussillon, Val de Loire Kategorizace a značení francouzských vín Vin de Table - stolní vína bez označení odrůdy a původu Vin de Pays - lepší vína než Vin de Table, označena původem a individuálním charakterem VDQS - kontrolovaná s vyššími limity produkce než AOC AOC - nejkvalitnější přísně kontrolovaná vína. Tvoří třetinu francouzské produkce. Premier Cru, Grand Cru -úřední ohodnocení nejlepších vinic v určitých oblastech země

ITÁLIE

Vinařské oblasti: Abruzzo, Friuli, Piemonte, Puglia, Sicilia, Toscana, Trentino-Alto Adige, Umbria, Veneto Kategorizace a značení italských vín VDT - stolní vína pro každodenní spotřebu IGT - regionální vína vyšší kvality než VDT, kontrolována DOC - kvalitní, kontrolován původ (přes 500 druhů) DOCG - nejkvalitnější vína (hlavně Toskánsko a Piemont) Classico - z vybraného území s nejlepšími podmínkami v dané oblasti Superiore - vyšší stupeň alkoholu Riserva/Riserva Speciale -delší doba zrání, než je předepsáno pro danou kategorii Sladkost: Asciutto (velmi suché), Seco (suché), Abbocato (mírně sladké), Semi-seco (polosuché), Amabile (sladké), Dolce (velmi sladké)

ŠPANĚLSKO

Vinařské oblasti: Cigales, Jerez, La Mancha, Penedés, Priorat, Rías Baixas, Ribera del Duero, Rioja, Rueda Kategorizace a značení španělských vín Vino de Mesa - stolní víno Vino Comarcal či Vino de la Tierra - vína regionálního nebo krajového charakteru DO - vysoce kvalitní vína s kontrolovaným původem DOCa - pro oblast Rioja, náleží k asi 30 nejlepším územím s kontrolovanou produkcí Joven - prodávaná v roce po sklizni, určená pro okamžitou spotřebu Crianza - zrají min. půl roku v dubových sudech a dalších 18 měsíců v láhvi Sin Crianza - nezrají v sudech Reserva - zrají min. 3 roky, nejméně 1 rok v dubových sudech a min. 1 rok v láhvi.

Grand Reserva - zrají min. 5 let ve sklepích výrobce, z toho 2 roky v dubových sudech a další 3 roky v láhvi Sladkost: Brut (velmi suché), Seco (suché), Demiseco (polosuché), Abocado (polosladké) a Dulce (sladké). CHILE Vinařské oblasti: Aconcagua Valley, Central Valley, Colchagua Valley, Maipo Valley, Rapel Valley Kategorizace a značení chilských vín Podobné značení jako ve Španělsku.

MAĎARSKO

Velmocí na bílá vína. Unikátní odrůdy jako Kékfrankos, Olaszrizling, Szilváni, sladší Kadarka a Muskotály nebo známá Býčí krev (Egri Bikavér). Proslavené hlavně tokajskými víny ze scvrklých hroznů napadených plísní botrytidou. Kvalita závisí na počtu dřevěných puten (25 kg) s těmito hrozinkami, které se přidávají do soudku se suchým vínem. Obvyklé označení má 3-6 puttonyos, výběrová Essencia až 8 puttonyos (zrají i desítky let).

O autorovi| Zdroj: www.global-wines.cz