Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zákaz ubytování v hotelu? Zjistili jsme, jak Češi proticovidové opatření obcházejí

Uzavřená sjezdovka na Klínovci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uzavřená sjezdovka na Klínovci. | foto: ČTK

Praha Češi našli způsob, jak se během prázdnin ubytovat v hotelu či v penzionu navzdory anticovidovým restrikcím. Vypraví se prostě na „služební cestu“, často i s rodinou či s přáteli.

Pohled na zasněžené hory, které se v období jarních prázdnin hemží rodinami s dětmi, by nebyl nijak zvlášť neobvyklý, pokud by se však Česká republika aktuálně nenacházela v pátém stupni protiepidemického systému.

S fialovým stupněm, při kterém platí povinnost uzavření nejen restaurací, ale i hotelů či penzionů, vyvstává na mysli otázka, kde všichni tito lidé přespávají, pokud nejsou místní. Češi však našli způsob, jakým opatření spojená s kritickým epidemiologickým stavem obejít a dovolenou na horách si užít v pohodlí penzionu či hotelu.

Na běžky není potřeba vyrážet na hory, v Praze nasněžilo a tak lidé vyrazili do...
Na lyže se dostanou alespoň běžkaři, těch se uzavřené sjezdovky netýkají. Jinak...

A kde že se tedy nachází skulinka? Jedná se o opatření upravující možnosti ubytování během aktuálního nouzového stavu, které uvádí, že „ubytovací služby lze poskytovat jen osobám za účelem výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti“. A tak se velké množství Čechů rozhodlo realizovat svou služební cestu právě během jarních prázdnin, na horách a nejlépe s dětmi a partnerem.

„Volají nám rodiny i skupiny“

Vstříc těmto návštěvníkům však vycházejí i mnohá zařízení, pro něž se koronakrize stává neúnosnou, a každé další prodloužení nouzového stavu jim ubírá naději, že ji přežijí. Ohledně věrohodnosti těchto služebních cest často přivírají oči a i přes hrozbu pokuty jsou rádi, že mohou ubytovat alespoň někoho. Na otázku, zda je potřeba věrohodnost pracovní cesty nějak doložit, hoteliéři většinou odpovídají, že je to o důvěře, někteří požadují čestné prohlášení.

Podle zdroje serveru Lidovky.cz z penzionu v Peci pod Sněžkou se však nejedná o zcela novou praktiku, která by se týkala pouze období jarních prázdnin. Mezeru v systému někteří Češi objevili už po Vánocích a užili si tak v hotelech třeba i Nový rok. „Na Silvestra byla Pec plná lidí,“ uvedl zdroj, jenž si nepřál být jmenován.

Tento penzion hosty hodnotí individuálně. Pokud by do něj aktuálně zavolal člověk, který žádá o ubytování v rámci služební cesty a působí věrohodně, přijmou ho. „To se nám ale ještě nestalo, volají totiž buď rodiny, anebo větší skupiny, z čehož je nám patrné, že lžou,“ dodal zdroj s tím, že takové rezervace odmítal. „Nejdřív jsme totiž chtěli být čestní, ale když vidíme, že to takhle dělají všechny hotely, pravděpodobně začneme taky. Stále se však bojíme pokuty, protože se lidé vzájemně udávají a na hotely pak chodí kontroly,“ dodal zdroj.

Home office na horách

Jsou však i taková zařízení, která se snaží z výjimky vykřesat maximum. Nabízejí například i příjemnější trávení „práce z domova“.

„Jde o klasický home office, který běžně provádí každý podnikatel a většina zaměstnanců. A je samozřejmé, že vás při vašem pracovním pobytu mohou doprovodit příslušníci vaší rodiny. Tak proč pracovat z obývacího pokoje uprostřed šedivého města, když to jde ze srdce našich nejvyšších hor a místo procházky asfaltovou džunglí se můžete na uvolnění nadýchat čerstvého horského vzduchu při procházce nebo při sportu,“ láká na svém webu Pension Bílý Hořec.

Parkoviště Hvězda směrem na Praděd je zaplněné. Policisté usměrňují dopravu.
Parkoviště na českých horách jsou znovu plná.

Majitel penzionu Radek Vlach se hájí, že nejde o nic nezákonného. „Zákon to umožňuje. Jak si to zařídí potom papírově, tak to je jejich věc,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Pokud jsou ubytovací zařízení v provozu z důvodu jakýchkoliv výjimek zahrnujících i návštěvníky na služební cestě, je nutné mít ve všech společných prostorách roušku, dodržovat platná hygienická opatření a zdržovat se převážně na hotelovém pokoji. Výjimku mají i restaurace v těchto ubytovacích zařízeních, hostům mohou poskytovat stravu po celý den.

Reakce ministra Jana Blatného na páteční tiskové konferenci

„V únoru budou prázdniny a je třeba, abychom se zařídili společně tak, že to nebude znamenat, že se rodina z Brna s několika dětmi sebere a pojede do Krkonoš a tak jako určitě i vám chodí do mailu nabídky 'Zařídíme vaši soukromou dovolenou jako služební cestu'. To je prosím překračování stávajících nařízení, není to legální a je to něco, co by mohlo ohrozit právě i provoz vleků. Takže z epidemického hlediska nevidím jako problém spuštění vleků, protože ti, kteří je budou provozovat, jsou schopni zajistit řád na svahu, pravděpodobně i lepší řád, než je teď. Jenom je potřeba zajistit, aby toto nebylo zneužito a aby to znamenalo ještě větší přísun lidí do horských středisek a ještě větší mobilitu v rámci celé České republiky.

Jinými slovy: Když se podaří zajistit to, co je dáno platnými opatřeními, to znamená neumožnit ubytování kromě opravdových služebních cest nebo třeba zahraničních pracovníků, kteří jsou v České republice, a nebude ubytování zneužíváno pro to, k čemu nyní v tom nejtěžším stupni číslo pět nemá sloužit, tak potom si myslím, že i otevření lyžařských areálů je na pořadu dne. Ani toto nebude dříve než na přelomu ledna a února, bude ale záležet na tom, jakým způsobem se podaří zajistit, aby to neznamenalo extrémní mobilitu napříč celou zemí a aby to neznamenalo stav, který by při vědomí, že v České republice existuje i rychleji se šířící mutace koronaviru, aby to znamenalo opětovné přetížení systému zdravotní péče.“

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...