130 let

Zákony? Ne, Senát řeší volbu Klause

Česko

PRAHA Byla to taková malá odveta za prezidentskou volbu.

Senátor Martin Mejstřík včera neuspěl v Senátu se svým návrhem na výslovný zákaz propagace komunismu, nacismu a jejich symbolů. Navrhoval, aby v zákoně bylo nově jasně napsáno, že trestná je propagace právě nacismu a právě komunismu.

Jenže proti jeho návrhu se postavili senátoři ODS.

Nikoliv proto, že by s ním nesouhlasili. Mejstříkovi vyčetli, že se nechoval správně během napjaté prezidentské volby.

Občanští demokraté poukazovali na to, že nemohou schválit novelu muži, který se během prezidentské volby neváhal spojit s komunisty na podporu Jana Švejnara.

Mejstříkovi v závěru dokonce vyčetli, že byl členem Socialistického svazu mládeže (SSM). Za to se nakonec Mejstřík omluvil.

Pokračování na straně 4

Zákony? Ne, Senát stále řeší volbu Klause

Dokončení ze strany 1

„Každý zákon má váhu podle důvěryhodnosti svého předkladatele. Chci podpořit zákon, který bude vyvrcholením demokratického snažení v naší republice, který předloží vláda,“ prohlásil během debaty senátor ODS Jiří Stříteský.

„Když jsem viděl, jak se předkladatelé u prezidentské volby bratříčkují s KSČM, přestal jsem věřit, že tento návrh je myšlen upřímně. Nevěřím, že to myslí vážně,“ řekl senátor nejsilnější vládní strany.

Senátorka Daniela Filipiová pak přidala „historku“ z volby prezidenta, které prý byla svědkem.

„Paní Kavalírová (předsedkyně konfederace politických vězňů pozn. red.) oslovila pana kolegu s tím, že by si s ním ráda pohovořila. Kolega Mejstřík se nevybíravým gestem proti žádosti této dámy ohradil a řekl s vámi se nebudu bavit,“ vzpomínala Filipiová.

Mejstřík se ale hájil, že Naděždu Kavalírovou rozhodně neodháněl. Prý byla atmosféra na Hradě tehdy jen vypjatá.

Paradoxní bylo, že během včerejška se k občanským demokratům v kritice Mejstříka přidali také komunisté.

Jeden z nich, senátor Vlastimil Balín, dokonce Mejstříkovi vyčetl, že Jan Švejnar (kterého v prvních kolech komunisté podporovali) neuspěl právě kvůli němu.

„Volba prezidenta: pominu to, že výroky pana profesora Švejnara byly podle mého názoru zkresleny a vytrženy z kontextu, ale jednu poznámku udělat musím a jsem o ní přesvědčen, že kanditátu Švejnarovi velmi ublížilo, že se mimo jiné po jeho boku před kamerami a veřejností při samotné volbě velmi často objevovaly persóny Martina Mejstříka a kolegy Štětiny,“ komentoval za nastalého veselí komunistický senátor.

Mejstřík se snažil přesvědčit občanské demokraty, aby jeho návrh podpořili i přes jejich odpor k němu samotnému. Dokonce se senátorům omluvil za to, že byl členem Socialistického svazu mládeže - SSM. „Klidně na to zapomeňte, že to předkládám já. Představte si tady Naděždu Kavalírovou - to političtí vězni požadují vyrovnání s minulostí. Omlouvám se všem, kterým vadí moje členství v SSM. Nikdy jsem se tím netajil,“ prohlásil Mejstřík.

Zamítnutí novely podpořilo 28 ze 49 přítomných senátorů, kromě většiny občanských demokratů všichni tři komunisté, polovina přítomných sociálních demokratů a dva členové klubu SNK.

Mejstříkem navrhovaná změna se měla týkat trestního zákona. Současné znění trestního zákona tvrdí: „Kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka...“. Nově by měl zákon znít: „Kdo podporuje nebo propaguje komunistické, nacistické nebo jiné podobné hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod člověka.“

Některé členské země Evropské unie nacistické symboly zakazují za určitých podmínek.

Omezený zákaz, ale sovětských symbolů, platí v Maďarsku a v baltských státech.

Úplný zákaz nacistických symbolů platí v Maďarsku, Rumunsku, Rusku i v Německu.

***

Mejstřík se snažil senátory přesvědčit, aby jeho návrh podpořili. Dokonce se omluvil za to, že byl členem SSM.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: