Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ŽEBRADLO, Hlavas, nebo Šalingrad. Nádraží v Brně pojmenují Brňané, přišlo už přes 2500 návrhů

Jeden z návrhů podoby nového brněnského nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z návrhů podoby nového brněnského nádraží. | foto: Magistrát města Brno

Brno Nové nádraží v Brně si pojmenují Brňané, od konce června přišlo už 2571 návrhů, z toho 1174 unikátních. Nejčastějším návrhem je „Brno, hlavní nádraží“. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí radnice Filip Poňuchálek. Návrhy mohou lidé posílat do konce léta. Současné nádraží v Brně kapacitně nestačí, nové má za více než 40 miliard korun vzniknout u řeky Svratky.

Návrhy názvu nádraží mohou lidé zasílat přes web www.nasnovejnadr.cz, tištěné formuláře najdou na podatelně úřadu na Dominikánském náměstí nebo v letním vydání Brněnského metropolitanu. Lze je podávat do konce letních prázdnin. 

Dosud přišlo 2571 návrhů, z toho 1174 unikátních, 868 názvů duplicitních a 529 jich město vyřadilo, protože porušovaly pravidla soutěže. „Máme velkou radost, že se lidé zapojili v takové míře. Líbí se mi jejich kreativita, překvapila nás velká oblíbenost Járy Cimrmana. Osobně bych se klonil k pojmenování nového nádraží po historické osobnosti spjaté s Brnem, ale poslední slovo bude na samotných Brňanech,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). 

Pokud by nyní skončila anketa o pojmenování nového nádraží, stavěly by vlaky ve stanici Brno, hlavní nádraží. Jde o nejčastěji se objevující návrh splňující pravidla - lidé jej zaslali už téměř stokrát. Mezi další favority navrhujících z celého Česka patří názvy inspirované slavnými osobnostmi, jako je J. G. Mendel nebo T. G. Masaryk. 

Nejkurióznější je patrně návrh, který udává zeměpisné souřadnice již existujícího hlavního nádraží v Brně (49°11?26,09?? s. š., 16°36?46,09?? v. d.). Nejkratším schváleným názvem je NáBr, naopak nejdelším ŽEBRADLO - Železniční brněnská akceptovaná dopravní lokalita. 

Specifickou skupinou jsou názvy vycházející z brněnského hantecu. Opakovaně se objevují Šalingrad, Rola Brno, Nádr či Hlavas. Samostatnou kapitolu pak tvoří tradiční pošťuchování Prahy a Brna, mezi návrhy jsou třeba Antiprágl, Osvětlená zatáčka na trase Praha-Vídeň, Praha-východ či Praha - brněnské předměstí. Hlasování o samotných návrzích začne od 1. září, deset nejlepších následně postoupí do druhého kola. 

Hlasování o nejlepším z top 10 je v plánu od 1. října. Druhé kolo potrvá do 28. října, tedy do výročí 100 let od vyhlášení Československa. Vítězný návrh město zveřejní o den později.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...