130 let

Žert

Česko

POZNÁMKY

Brusel zvažuje tresty pro příliš úspěšné vývozce

Pokud by se vyhlídky eura měřily úrovní plánů na jeho záchranu, nejsou nejlepší. Evropská komise zveřejnila očekávané sankce pro státy, které neumí hospodařit. Je mezi nimi i nápad vypadající spíš jako žert. Eurozónu sužuje mimo jiné silná nerovnováha. Němci vyrábí, investují a prodávají a Řekové a spol. si půjčují a nakupují. To je bohužel přirozený projev odlišných civilizačních hodnot. Euro ho ale nepřirozeně vyhrotilo. A tak se byrokraté rozhodli, že tu nerovnováhu úředně zlikvidují a směrnicemi nadiktují harmonii. Pokuty by měly platit nejen země s velkými schodky v platební bilanci, ale i ty, které dokážou mít přebytky.

Takže Němci by měli být trestáni za to, že jsou úspěšní. Samozřejmě že ty přebytky mají i proto, že Řekové a Irové ve velkém nakupovali BMW, audi, VW, vybavovali domy nejnovějšími vychytávkami od Siemensu a Miele a na to vše jim nadšeně půjčovali němečtí bankéři.

Proč by ale za lehkovážné půjčky finančníků měli platit němečtí průmyslníci a obchodníci? A jak by se vývoz reguloval? Úspěšný stát by dostal od komise miliardovou pokutu a měl by uvalit třeba daň z vývozu, aby dravé exportéry zbrzdil? Úřady by zjišťovaly, kolik se vyvezlo třeba do Číny (z čehož by se daň neplatila) a kolik do Řecka (což by bylo zdaněno)? Zvláštní pojetí jednotného evropského trhu. Přestože nejsme v eurozóně, ten nápad by zasáhl i nás. Spousta součástí do německého vývozu se vyrábí v Česku.

Nerovnováha má přitom poměrně jasné řešení, ke kterému eurozóna stejně dřív nebo později dospěje. Tím jsou státní bankroty předlužených zemí. Němci a Francouzi budou platit v každém případě. Jen by bylo užitečnější, kdyby raději než Řeky rovnou sanovali své banky, které jim napůjčovaly.

Autor: