• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Změnit klub? Ani Ronaldo nic nezmůže

Česko

PRAHA Už dva měsíce Cristiano Ronaldo napíná fotbalové fanoušky a dráždí vedení Manchesteru United, ale vytoužený přestup do Realu Madrid si zatím stejně nevymodlil. Anglický klub sice tahanice kolem svého kanonýra považuje za uzavřené, ale Real se údajně Ronalda stále nevzdává.

Nekonečný příběh portugalské hvězdy, která si postavila hlavu, dokazuje, že ve sporech o budoucnost hráčů mají obvykle navrch kluby. „Zvýšili jsme mu plat, a proto čekáme, že bude loajální a bude si plnit své závazky,“ vysvětlil pro anglický deník The Sunday Times šéf Manchesteru David Gill.

Ronaldo má všechno, ale ani on nerozhoduje svobodně o své budoucnosti. „Člověk si připadá jako rohlík. Nikdy neví, kdo si ho koupí a sní. Navíc jen tak nemůžu dát výpověď a říct, že za měsíc odcházím někam jinam,“ přiznal před rokem český brankář Petr Čech.

Oproti Ronaldovi má přitom výhodu v tom, že v Chelsea naposledy prodloužil smlouvu před třemi lety. Podle pravidel FIFA by teď mohl změnit zaměstnavatele celkem snadno. „Po třech letech stačí, aby hráč oznámil vedení své rozhodnutí a nový klub zaplatil odstupné ve výši jeho dvouletého platu,“ říká hráčský agent Viktor Kolář.

Svázaná pravidla fotbalového trhu se uvolnila letos v zimě, kdy si skotský obránce Andy Webster po 20 měsících doslova vydupal přestup z Hearts do Glasgow Rangers. „Mně to trvalo několik měsíců, ale příště už bude stačit pár dní,“ radoval se Webster.

Čekalo se, že jeho případ odstartuje revoluci, jenže pravidlo o svobodném pohybu pracovníků ve světě fotbalu stále neplatí. „Je rozdíl, v jaké zemi si fotbalista dupne. Když ukáže obrovskou nechuť zůstat v Anglii, kluby se většinou na přestupu domluví. V Česku to stále funguje jinak,“ srovnává Kolář.

Pokračování na straně 19

Dokončení ze strany 20

České kluby při vyjednávání s tvrdohlavými hráči postupují mnohem razantněji. „Na prvním místě je filozofie klubu a až na druhém hráč. Mladí fotbalisté si jen těžko mohou určit, kam je klub pošle na hostování,“ podotýká Kolář.

Zatímco trenér Manchesteru Alex Ferguson osobně odletěl do Lisabonu, kde se Ronaldo zotavuje po operaci kotníku, aby svou hvězdu přemluvil, v tuzemské lize v podobných případech hráči končí v rezervním týmu. Buď novou smlouvu podepíší, nebo si půl roku nezahrají v první lize.

Podle osvědčeného scénáře nejčastěji postupuje Slovan Liberec. Jeho vedení nenašlo společnou řeč třeba s Miroslavem Holeňákem, Tomášem Zápotočným nebo naposledy s Ivanem Hodúrem a hráči museli do „vyhnanství“.

Pokud Ronaldo nakonec v Anglii přece jen zůstane, žádná klatba ho nečeká. „Ferguson je rád, že se Ronaldo vrátí a rychle se znovu integruje do týmu. Jestli bude střílet góly, fanoušci rychle zapomenou,“ vzkazuje hráči Gill.

Čtyři týdny před startem Premier League však stále není o Ronaldově budoucnosti jasno. Real si už údajně zařídil úvěr 70 milionů eur na pokrytí přestupu a sám hráč včera prohlásil: „Co chcete, abych řekl? Svoji budoucnost neznám, tu zná jen Bůh.“

***

Také si postavili hlavu a neuspěli Miroslav Holeňák V roce 2004 odmítl v Liberci podepsat novou smlouvu, byl přeřazen do B-týmu a do Slavie odešel až za půl roku. Vlastimil Stožický Stejný případ, toužil odejít z Teplic do Jablonce. Nakonec ztratil půl roku své kariéry.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás