Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Esprit

O čem jiném zpívat než o vztazích? Moje orientace je očividná, ale hraju pro všechny, říká zpěvačka LP

LP zahájili/y na konci letošního října své severoamerické turné s novou deskou Love Lines. Po Spojených státech a Kanadě následuje Mexiko, pak Evropa. V Praze, konkrétně v hale O2 universum, bude LP vystupovat v pátek 1. března 2024. | foto: Archiv LPLidovky.cz

Premium Rozhovor
Před pár lety pomohl megahit Lost on You dostat LP (42) mezi světovou pop-rockovou špičku a fanoušci vyprodávají koncerty po celém světě. V Praze vystoupí hvězda, která se identifikuje jako genderově neutrální, v březnu. V rozhovoru jsme probrali/y, jak se projevuje povaha people-pleasera, jak přistupuje ke své otevřeně komunikované sexuální orientaci a co by poradili/y mladým, kteří se chtějí hudbou živit.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

LP, občanským jménem Laura Pergolizzi, je americká zpěvačka s italskými kořeny. Před několika lety přešla k používání neutrálního rodu a sebe sama vnímá jako nebinární osobu. V rozhovoru proto jazyk v minulém čase přizpůsobujeme neutrálnímu genderu. Problémem je, že české sloveso v příčestí minulém s sebou nese právě i vyjádření rodu. Podle Ústavu pro jazyk český AV ČR, s nímž jsme tuto problematiku konzultovali, zatím v češtině – vzhledem k omezenému úzu – neexistuje norma na psaní příčestí minulých sloves, která se týkají nebinárních osob. Setkat se můžeme například s psaním „oni byl*“ nebo „bylX“, kde ovšem nevíme, jak sloveso správně číst. My jsme se nakonec rozhodli v rozhovoru použít obě koncovky, tedy „oni byli/y“, kdy problém s výslovností na rozdíl od jednotného čísla („on/ona byl/byla“) odpadá.

Písnička Lost on You, nejúspěšnější song LP, má na Spotify více než 700 milionů přehrání, na YouTube půl miliardy. V roce 2015, kdy ji LP vydali/y, však song nesklidil úspěch. Stačilo pár měsíců, a v žebříčcích začal bodovat. Ne však v USA, odkud LP pochází, ale v Řecku.

Jen si to představte: pláž, drink a písnička o tom, co předcházelo bolavému rozchodu. Nejsou tohle ideální kulisy pro letní dovolenou? Jsou! Píseň v Řecku slyšely desetitisíce turistů a stala se jednou z nejvyhledávanějších na Shazamu. A během několika dalších chvil z ní byl hit číslo jedna v 18 zemích.

LP je v té době pětatřicet, v hudebním průmyslu se pohybuje 20 let. Za sebou má smlouvy s velkými vydavatelstvími, na kontě tři desky, v roce 2001 vydanou Heart-Shaped Scar, Suburban Sprawl & Alcohol z roku 2004 a album Forever for Now (2014). Ani jedna z nich však nezaznamenává velký úspěch (až na singl Into the Wild použitý v reklamě na Citibank).

I proto se od roku 2009 LP věnuje primárně psaní písniček pro další umělce. Jejich rukopis najdeme v songu Cheers (Drink to That) zpěvačky Rihanny, Beautiful People Christiny Aguilery nebo Love Will Keep You Up All Night kapely Backstreet Boys. V seznamu hvězd, pro které LP skládá, je i Cher či Rita Ora.

Lost on You ale tohle všechno mění. LP se dostává mezinárodní pozornosti a jejich charisma tický plný hlas vycvičený i studiem operního zpěvu na střední škole a charakteristický pískot proniká do uší lidí po celém světě.

Oči fanoušků zase hltají jejich nepřehlédnutelnou androgynní image připomínající vizáž Boba Dylana nebo Keitha Richardse a otevřenost, s níž LP mluví o své sexualitě, genderové identitě nebo osobních vztazích. Letos LP vydává v pořadí sedmou studiovou desku Love Lines, v níž se povedeně mísí prvky popu, rocku a taneční hudby.

LP, občanským jménem Laura Pergolizzi, je americká zpěvačka s italskými kořeny. Před několika lety přešla k používání neutrálního rodu a sebe sama vnímá jako nebinární osobu.

V Praze je noc, v Ashlandu, kde se LP právě připravuje na další koncert svého severoamerického turné, pět odpoledne. „Dnes mám docela volno, takže hodně odpočívám,“ zdraví mě LP přes telefon.

„Zatím byly všechny koncerty neuvěřitelné. Není to jen turné, je to začátek koncertování s novým albem. První koncert jsme měli/y před několika dny a bylo to vůbec poprvé, co jsme písničky z nové desky hráli/y před lidmi. To vždy bývá vzrušující a divoké. Přece jenom poprvé zjišťujete, jak vaše nová hudba působí na posluchače…“

„A jak to zatím vypadá? Z reakcí čtu, že fanoušci a diváci jsou spokojení. Z toho mám velkou radost.“

Život není jen tenis a žlutý míček. Mateřství mě změnilo, říká dvojnásobná wimbledonská vítězka Barbora Strýcová

Býváte před koncerty, obzvlášť těmi, které zahajují nové turné, nervózní?
Trochu ano, ale nemívám trému. Mám ji jen, když mám vystupovat živě v televizi před miliony lidí. To mě popravdě dost psychicky vyčerpává. Když už jsem nervózní před nebo na koncertech, tak to není kvůli počtu lidí, ale hlavně proto, že chci, aby se všem vystoupení líbilo, aby lidi, kteří za koncert dali peníze, odcházeli spokojení. Chci jim dát maximální zážitek, ultimátní show.

To není málo. Není tohle nastavení náročné na psychiku? Přece jenom vždycky nejde uspokojit všechny, i když jsou vašimi věrnými fanoušky…
To je! Ale je to zkrátka způsob, jak funguji. Jsem chronický people-pleaser. (směje se)

Pokud jsem počítala správně, během 30 dnů máte v Severní Americe 26 koncertů. Jak se na takovou šňůru připravujete?
Nikdy se na to nedá připravit. Musíte být v dobré fyzické kondici, abyste koncerty zvládli/y odehrát. Já cvičím každé ráno jógu, letos to bude už 17 let. Během tour se snažím vyhýbat alkoholu, hodně spát, ideálně osm až deset hodin denně. Koncerty bývají dost náročné na hlas – asi víte, jak zpívám –, takže se snažím maximálně odpočívat.

A psychicky? Jak se na tour chystáte mentálně?
Obklopuji se lidmi, kteří jsou na stejné vlně jako já. Týká se to kapely, ale i celého týmu, který se mnou tour absolvuje. Nepředstavujte si to ale tak, že oni jsou ti, kteří kolem mě chodí po špičkách. Chci, aby se i oni cítili dobře, aby kvalita jejich života během turné nijak netrpěla. Jsme všichni taková velká kočovná rodina.

Jak vypadá váš den na tour?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se