14. května 2012 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Dobrá chuť

Instantní polévku bych si už nedal, říká Martin Škoda

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Martin Škoda napsal v sedmnácti kuchařku s názvem Škoda nevařit. Čtenářům serveru Lidovky.cz odpovídal on-line na jejich dotazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Škoda napsal v sedmnácti kuchařku s názvem Škoda nevařit. Čtenářům serveru Lidovky.cz odpovídal on-line na jejich dotazy. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Nevystudoval žádnou gastronomickou školu, vaření ho zkrátka baví a i si u něj odpočine. Své zkušenosti a recepty se rozhodl předat i ostatním - vydal kuchařku Škoda nevařit. "Myslím si, že není důležité mít nějaké papíry o tom, že jste profi kuchař, ale že daleko důležitější je ten přístup a radost, kterou do práce dáváte," prozradil sedmnáctiletý Martin Škoda v on-line rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Poté, co mladičký Martin Škoda vydal svou první kuchařku, spustil se mediální kolotoč. Novináři ho mají za novou hvězdu gastronomie a srovnávají ho s kuchařem Jamiem Oliverem. Ten také Martina hodně inspiroval. "Bavil mě totiž jeho přístup a chuť, se kterou to všechno dělal. Ukázal mi, že gastronomie nemusí být jen o stresu ve velké kuchyni, ale i o příjemně strávené části dne se skvelým výsledkem," říká student česko-španělského gymnázia v Českých Budějovicích.

CELÝ ON-LINE ROZHOVOR ČTĚTE ZDE:

Nová kuchařská hvězda? Odpovídal Martin Škoda, kterému přezdívají český Jamie Oliver. Jeho odpovědi si přečtěte ZDE


A chtěl by jít v Jamieho šlépějích? "Nějaké plány do budoucna mám a objevují se mi i nové možnosti. Zatím nechci být moc konkrétní, ale pokud se něco třeba rozjede, určitě se o tom dozvíte," říká. Vaření a jídlu se ale určitě chce věnovat nadále. "Gastronomii bych chtěl do svého budoucího života nějakou formou zapojit, zatím nechci moc spekulovat, abych si nenaběhnul, ale moc mě to baví a vaření si užívám," dodává.

V začátcích mu podle jeho slov hodně pomohla některá vide a kuchařky, ostatní se naučil sám. "Snažím se být tvůrčí a vymýšlet své kombinace. Tím se dá asi i nejlépe vypracovat, když sám zkoušíte nové věci," říká Martin Škoda. Jelikož stále studuje, nemůže si dovolit za jídlo tolik utrácet, ale podporu prý má.

ČTĚTE TAKÉ:


A jaké jídlo opravdu nesnáší? "Opravdu nemusím šišky s mákem a těstoviny s tvarohem." Nejoblíbenější jídlo prý Martin nemá. "Baví mě všechno nové, co mě něcím překvapí a zaujme! Třeba pomalu dušená masa jsou geniální," vysvětluje. Nejvíce při vaření oceňuje čerstvé a kvalitní suroviny. "Instantní polévku bych si už nedal," dodává.

Martin Škoda

Sedmnáctiletý Martin Škoda není vyučený kuchař a ani žádný profík, studuje česko-španělské gymnázium v Českých Budějovicích, hraje ve školním divadle, rád fotí a cestuje. Žije s rodiči v Soběslavi, má dva bratry. Vaří už dobrých osm let a nyní napsal kuchařku pro své vrstevníky plnou pestrých receptů a hudby s názvem Škoda nevařit. Každé jídlo je připraveno s ohledem na potřeby a možnosti náctiletých a je doprovázeno songem, který správně doladí atmosféru při i po vaření. Martin, jehož múzou je slavný Jamie Oliver, ale nevaří jen pro mladé – jeho originální jídla nadchnou všechny generace.

gluGabriela Kolinová (Lukáčová)
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz