Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Besser chce zachránit knihy, vládním kolegům navrhne zmírnit daň

Ministr kultury Jiří Besser | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr kultury Jiří Besser | foto: ČTK

PRAHA Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) už zahájil jednání se svými vládními kolegy o možnosti vyjmout knihy ze zvyšování daně z přidané hodnoty (DPH). Předal jim analýzy knihkupců a literárních vědců, které varují před negativními vlivy navýšení daně. Podle nich hrozí, že se knihy stanou méně dostupnými a zvýší se bariéra v přístupu ke vzdělání.

Besser podle prvních reakcí svých kolegů věří, že se mu je podaří přesvědčit. S ostatními ministry by chtěl také jednat o možnosti nezvyšovat daň u vstupného na kulturní akce a památky. Ale uznává prý, že určité nepopulární kroky budou zřejmě nevyhnutelné.

Česká výjimka

Většina evropských zemí má na knihy sníženou sazbu DPH, Velká Británie, Irsko a Norsko dokonce nulovou. Česko by tak šlo podle knihkupců a literátů opačnou cestou než zbytek Evropy. Ústav připomíná rovněž i negativní důsledky dosavadního zvyšování DPH pro knižní trh.

Podle ekonomických ministrů by se měla DPH u části výrobků ve snížené sazbě zvýšit na 20 procent co nejrychleji, možná už v posledním čtvrtletí letošního roku. Vláda chce díky plánovanému zvýšení DPH získat peníze na důchodovou reformu.

Besser předal analýzy kolegům v kabinetu už tuto středu. "Mě ty materiály přesvědčovat nemusely, ale s jejich pomocí se, doufám, podaří přesvědčit kolegy na vládě," uvedl Besser. "Vše je otázkou dalšího jednání," dodal.

Čtěte více

'Masakr českých knih'
Z šetření Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR vyplývá, že už dnes jsou knihy ve vztahu k průměrnému platu asi o třetinu dražší než před rokem 1989. Přitom ale ostatní komodity jako potraviny a spotřební zboží jsou ve stejné relaci levnější.

Za poslední tři roky vzrostla DPH z pěti na deset procent. Výzkumy přitom prokázaly, že mezi roky 2007 a 2010 se významně snížil počet obyvatel ČR nad 15 let, kteří si ročně koupí alespoň jednu knihu. "Pokles to byl více než třetinový, ze 71 procent v roce 2007 na 46 procent v roce 2010," sdělili v tiskové zprávě literární vědci z Ústavu pro českou literaturu. Podle předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimíra Pistoria by zvýšení sazby znamenalo "masakr českých knih", a to nejen beletrie, ale hlavně odborné literatury a učebnic.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...